Nový žrebec do legendárnej stajne !!!

Nový žrebec do legendárnej stajne !!!
Gerald CLayton © Patrick Španko

  20.07.2020

V holandskom Utrechte narodený americký skladateľ a klavirista Gerald Clayton (* 1984) patrí k najmladším umelcom legendárneho vydavateľstva Blue Note! A zároveň aj k najnovším, ktorí podpísal s touto značkou zmluvu. "Gerald Clayton je jedným z najuznávanejších, najvýraznejších a najinovatívnejších klaviristov, ktorý v súčasnosti koncertuje" - hovorí prezident Blue Note Don Was a dodáva: "Nahrával a koncertoval s množstvom jazzových legiend od Roy Hargrovea až po Charlesa Lloyda. Jeho samostatnú tvorbu charakterizuje jeho imaginatívna zvedavosť a harmonické majstrovstvo."

Joe Sanders © Patrick ŠpankoJoe Sanders © Patrick Španko
Walter Smith III © Patrick ŠpankoWalter Smith III © Patrick Španko

Debutový album Gerald Claytona má názov Gerald Clayton - Happening: Live at the Village Vanguard a oficiálne vyšiel celosvetovo 10 júla 2020. Ide o záznam z koncertu v slávnom jazzovom klube v New Yorku Village Vanguard s kvintetom dlhoročných spolupracovníkov: Gerald Clayton – klavír, Logan Richardson – alt saxofón, Walter Smith III - tenor saxofón, Joe Sanders – kontrabas a Marcus Gilmore – bicie nástroje. "Myslím, že živé prostredie je najúprimnejším svedectvom toho, čo robíme po celý rok" - hovorí Gerald Clayton. A pokračuje: „Nazval som to Happening, aby som zdôraznil skutočnosť, že táto hudba žije, že počas roka máme veľa udalostí a vystúpenia vo Village Vanguard sú jedny z naj špeciálnejších udalostí. Je to také zvláštne, posvätné miesto pre hudbu. Naozaj cítite prítomnosť toho, čo sa stalo v miestnosti. “

Na albume sa celkovo nachádza sedem kompozícií, z ktorých sú štyri pôvodné autorské od Gerald Claytona a zvyšné tri sú jazzové štandardy. "Dúfam, že tento album môže ľuďom ponúknuť trochu úniku z tejto izolácie, že ich prenesie späť do doby, keď sme boli všetci schopní zhromaždiť sa a oslavovať našu spoločnú lásku" – dodáva Gerald Clayton. Tento štvor-násobne nominovaný klavirista na Cenu Grammy hľadá úprimný výraz v každej note, ktorú hrá. S harmonickou zvedavosťou a kritickým vedomím rozvíja hudobné príbehy, ktoré sa odohrávajú v dôsledku úmyselného hľadania a odhalenia náhod.

Logan Richardson © Patrick ŠpankoLogan Richardson © Patrick Španko
Marcus Gilmore © Patrick ŠpankoMarcus Gilmore © Patrick Španko