World Music Festival Bratislava prinesie ... ???

21.5.2022, 19:00, Sl. rozhlas, BA 10.05.2022

World Music Festival Bratislava prinesie ... ???
Logo

V máji sa uskutoční jarná edícia bratislavského World Music festivalu! Tentoraz aj s hudobníkmi, ktorých očakávaný koncert sa musel pred dvomi rokmi kvôli COVIDu zrušiť. Fenomenálny akordeonista Jean Louis Matinier a vynikajúci gitarista Kevin Seddiki predstavia svoj spoločný projekt Rivages, ktorý si už stihol získať množstvo priaznivcov a album výborné recenzie. Ich vystúpenie bude súčasťou tzv. Francúzskeho dvojkoncertu, kde vystúpi aj duo Iness Mezel a Nora Abdoun. Dva osobité hudobné projekty predstavia multižánrovú a multikultúrnu stránku francúzskej hudobnej scény 21.mája 2022 v Slovenskom Rozhlase v Bratislave!

Jean Louis Matinier & Kevin Seddiki (Francúzsko):
Jea-Louis Matinier je jedným z najvýznamnejších akordeonistov v Európe. Hoci má klasické hudobné vzdelanie, prekračuje hranice žánrov a vyhľadáva nové výzvy v podobe projektov s rôznorodými hudobníkmi. Gitarista Kevin Seddiki, je držiteľom prestížneho Európskeho gitarového ocenenia (European Guitar Award 2009) a dlhoročným spoluhráčom napríklad aj známeho hudobníka Al di Meolu. Kevin má rovnako blízko k jazzu ako aj k world music.

Jean-Louis Matinier a Kevin Seddiki vytvorili hudobný projekt, ktorého hlavnú myšlienku zhrnuli v popise „Chamber Jazz Music Opened to the World“. Výsledný album vyšiel pod názvom Rivages v renomovanom vydavateľstve ECM Records. Obaja umelci už v Bratislave účinkovali s inými hudobníkmi. Ich spoločný projekt potvrdzuje kvality oboch hráčov umocnené improvizačnými schopnosťami a invenciou v bravúrnej hudobnej komunikácii. Kevin Seddiki ju popisuje nasledovne: „Vzťah s J.L. Matinierom bol okamžitý. Zdieľame skutočne špecifické predstavy o zvuku a rytme. Dokážeme si vymieňať myšlienky, aj keď sa pohybujú vo veľmi širokej škále nálad a idiómov”. Dobrým príkladom je skladba “Schumannsko”, ktorá čerpá z bulharskej tradičnej melódie aj témy od R. Schumanna. Výsledok je neobyčajne nápaditý, pričom na koncertoch plynule prechádza do strhujúcich improvizácií.

Iness Mezel & Nora Abdoun (Alžírsko, Francúzsko):
Iness Mezel spája severoafrickú tradíciu Berberov (Kabyle) z Alžírska s prvkami soulu, funku, rocku a jazzu. Má za sebou množstvo úspešných koncertov a výnimočné postavenie na medzinárodnej scéne ako všestranná multižánrová speváčka a skladateľka. V Bratislave vystúpi v komornom duu s perkusionistkou Norou Abdoun. V ich podaní sa berberská hudba a africké rytmy menia vplyvom nevšedného prístupu. Spevácke frázovanie a netradičný prejav Iness Mezel dodávajú piesňam nádych jazzu či blues. Nositeľka ocenenia Kora Award “Best Singer of Africa/ Music Awards” za rok 1998 vydala niekoľko albumov. Ten s názvom “Beyond the Trance” vznikol v spolupráci s gitaristom Justinom Adamsom (známy ako spoluhráč Roberta Planta).

Koncert vznikol v spolupráci WMFB s Francúzskym Inštitútom na Slovensku a Rádiom Devín.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Ďakujeme za podporu partnerom a mediálnym partnerom.

Kúpiť  |  Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa