10. ONE DAY JF štartuje už zajtra !!!

10. ONE DAY JF štartuje už zajtra !!!
Plagát

  17.11.2018

Už zajtra sa začína jazzový festival najznámejšieho bubeníka na Slovensku Martina Valihoru ONE DAY JAZZ. Tešiť sa môžete ako vždy na jedinečný výber medzinárodných hudobníkov. Oskar Rózsa príde s veľkým 7-členným orchestrom, Valihora zahrá so Šebanom aj s Rószom. Unikátnych hudobných spojení bude na ONE DAY JAZZ Festivale veľa, spoločné vystúpenia medzinárodných hviezd sú jeho podstatou. Štartujeme 18. novembra v Košiciach!


Organizátor festivalu sa snaží integrovať našu slovenskú hudobnú scénu do sveta a hudobný festival je jedna z ciest, ako spájať hudobníkov aj divákov. Martin Valihora je ovplyvnený najlepšími európskymi aj americkými muzikantmi a ide mu o to, aby aj naša scéna žila, aby sme sa prepájali s inými hudobnými názormi a aby sa aj naša slovenská hudba vyvíjala.


„Špeciálne pre náš festival vznikajú nové hudobné formácie, jedinečné spojenia. Preto s vynikajúcim českým muzikantom Robertom Balzarom v triu sme vytvorili nový zvuk hudbe Andreja Šebana. Robert Balzar je virtuózny kontrabasista a hráč na basgitaru. Svojou otvorenou mysľou, krásnou intímnou formou dotvára zvuk kompozícií gitaristu Andreja Šebana, ktorá je inšpirovaná tentokrát aj slovenským folklórom,“ hovorí slávny bubeník a organizátor festivalu Martin Valihora.

Robert Balzar © Patrick ŠpankoRobert Balzar © Patrick Španko
Andrej Šeban © Patrick ŠpankoAndrej Šeban © Patrick Španko


ONE DAY JAZZ Festival tento rok oslavuje okrúhle 10. výročie a ako vždy prinesie program na svetovej úrovni. Začína sa už v nedeľu 18. novembra koncertom Andreja Šebana, Roberta Balzara a Martina Valihoru. Zahrajú v nedeľu v Košiciach v kultúrnom centre Fuga a v pondelok v Novom Meste nad Váhom v klube Blue Note. Jazzové hviezdy Omer Avital, Seamus Blake a Oskar Rózsa zahrajú 25. novembra v bratislavskom Ateliéri Babylon. Oskar Rósza v duchu festivalu a unikátnych prepájaní zahrá so 7-členným zoskupením, ktorého členovia sú zárukou kvality.


Oskar Rózsa Partnership Unlimited je príležitostné zoskupenie, ktoré hrá moje skladby. Je to pre nás zážitok, keď na pódiu sedem výrazných osobností dostane priestor pre improvizáciu. Hráme len párkrát za rok, je to vzácnosť,“ teší sa na festival dirigent, skladateľ a multiinštrumentalista Oscar Rósza.


Jesenná edícia ONE DAY JAZZ Festivalu, ktorá originálnymi fúziami prepája našu a svetovú jazzovú scénu sa bude konať tentokrát v štyroch mestách, najskôr v Košiciach, potom v Novom Meste nad Váhom, 27. novembra v Žiline, no a v nedeľu  25. a v stredu 28. novembra v Bratislave. V Ateliéri Babylon v Bratislave ochutnáme aktuálnu newyorskú scénu v podaní tenor saxafonistu a skladateľa Seamusa Blaka, ktorý si zahrá s francúzskymi kolegami, basgitaristom  Florentom Nissom a klaviristom Tony Tixierom. Seamus Blake je jeden z najuznávanejších súčasných jazzových muzikantov, je to priekopník moderného jazzu.

Seamus Blake © Patrick ŠpankoSeamus Blake © Patrick Španko
Oskar Rózsa © Patrick ŠpankoOskar Rózsa © Patrick Španko


Teším sa na talentovaného 7-ročného basgitaristu Arona Hodeka, ktorý má už za sebou medzinárodné koncerty.  Od staršieho brata Davida, ktorý hrá na bicie, pochytil ako trojročný prvé muzikantské návyky. Spolupracoval dokonca s Brunom Marsom. Ďalšou výraznou osobnosťou je kontrabasista, virtuózny muzikant Omer Avital, ktorý prichádza so svojim kvintetom do Bratislavy 25. novembra,“ dopĺňa organizátor a duša festivalu Martin Valihora.

Aron Hedek © Patrick ŠpankoAron Hedek © Patrick Španko
Omer Avital © Patrick ŠpankoOmer Avital © Patrick Španko


Izraelský kontrabasista Omer Avital je invenčný a originálny muzikant, basgitarista a vizionársky skladateľ, ktorý posúva hranice jazzového výrazu.  Avitalove kompozície siahajú od funky, grooves, dlhé veľké formy až po orchestrálne aranžmány a spája jazz s hudbou Blízkeho východu.


Desiaty ročník festivalu ONE DAY JAZZ hostí svetové aj domáce hviezdy. Hlavným cieľom je spájať výnimočných muzikantov a nechať ich navzájom sa ovplyvňovať. Tým sa podľa organizátora môže aj slovenská jazzová scéna integrovať do sveta. Prichádzajúci hudobníci prinášajú svoje názory a spoločné hranie so slovenskými umelcami je prínosom pre vývoj jazzovej hudby.

ONE DAY JAZZ FESTIVAL 2018 JESEŇ:
18.november - Košice, Fuga:
- Šeban / Balzar / Valihora Trio (SK/CZ)

19.november - Nové Mesto nad Váhom, klub Blue Note:
- Šeban / Balzar / Valihora Trio (SK/CZ)

25.november - Bratislava, Ateliér Babylon:
- Oskar Rózsa Partnership Unlimited (SK/CZ)
- Seamus Blake and The French Connection (USA)
- Omer Avital Qantar (IL)

27.november - Žilina, Mestské divadlo:
- Šeban / Vitouš / Valihora (SK/CZ)
- Richard Bona (USA)

28.november - Bratislava, Istropolis:
- Šeban / Vitouš / Valihora (SK/CZ)
- Kurt Rosenwinkel Trio feat. Dario Deidda a Gregory Hutchinson (USA)
- Richard Bona (USA)

Kurt Rosenwinkel © Patrick ŠpankoKurt Rosenwinkel © Patrick Španko
Gregory Hutchinson © Patrick ŠpankoGregory Hutchinson © Patrick Španko

 

 

Kúpiť  |  Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa