27. ročník festivalu Jazz Prešov 2018 !!!

27. ročník festivalu Jazz Prešov 2018 !!!
Plagát

18.10.2018, 18.00hod., PKO – Čierny orol, SK   17.10.2018

Už 27.ročník jazzového festivalu populárneho Jazz Prešov sa tento rok buide konať iba jeden deň! Ale zato s poriadne nabitým programo. Peter Adamkovič - ako stály dramaturg festivalu tentoraz zaradil do programu, a na úvod podujatia, vystúpenia bývalých a súčasných študentov z Jazzového oddelenie na Súkromnej základnej umeleckej škole DAMA. Potom to bude ethno-jazz z Poľska pod názvom KK Pearls, takisto maďarská formácia Djabe, ktorá nie je na Slovensku úplne neznámou formáciou a záver bude patriť domácemu AMC Trio Unit a americkej huslistke Regine Carter. Bude to ich prvé spoločné vystúpenie a aj v rámci štvor-dňového slovensko-českého turné. Myslím si, že sa priaznivci ozaj dobrého jazzu majú na čo tešiť!


DAMAJAZZ PROJECT (SK)
Jazzové oddelenie funguje na Súkromnej základnej umeleckej škole DAMA už 10 rokov, aj keď jeho história siaha do roku 1996. Za toto obdobie odštartovalo kariéru mnohých hudobníkov známych nie len doma, ale aj za hranicami Slovenska. Stačí spomenúť mená ako Matej Benko, Rasťo Uhrík, Samo Marinčák, David Kollár, Mário "Gappa" Garbera, Jana Bezek, Tomáš Jochman, Dano Špiner, Martin Husovský a mnohí ďalší. Na tohtoročnom festivale sa budú prezentovať hlavne súčasní študenti a poslední absolventi, z ktorých sa mnohí rozhodli venovať jazzu ďalším štúdiom na prestížnych európskych jazzových akadémiach. V programe Dama jazz project vystúpia dve študentské formácie PREZHOOD a YOUNG JAZZ SESSION.

Krzystof Kobylinski © Patrick ŠpankoKrzystof Kobylinski © Patrick Španko
Reut Rivka © Patrick ŠpankoReut Rivka © Patrick Španko
KK PEARLS (PL)
Medzinárodná kapela Krysztofa Kobylińského, ktorá pozostáva z hráčov: Rivka Shabi (spev), Dima Gorelik (gitara), Waldemar Linder (bicie) a Edi Sanchez (basgitara). Multikulturalizmus vyplívajúci z koreňov týchto umelcov tvorí dokonalé vyjadrenie hudby. Hudobníci si vďaka Krysztofovi môžu dovoliť veľké množstvo improvizácií, v ktorých rezonujú rôzne umelecké vízie. Vášen spojená s jemnou technikou je typická pre hru Dimu Gorelika, ktorý improvizuje na motívoch Ukrajiny a Blízkeho východu. Zaujímavá je taktiež juktapozícia s gitarou Kolumbijčana Ediho Sancheza, a pulzujúce efekty latinsko-amerických basgitarových rytmov. Etno-jazzové perkusie Waldemara Lindnera sú nie len rytmus samotný – je to plne rozvinutá súčasť hudobného koktejlu zloženého týmito umelcami. Klavirista, skladateľ a líder Krzysztof Kobylińsky šikovne vyjadruje emócie obsiahnuté v hudbe, a tak zaručuje originálne hudobné farby/zafarbenie a melódie. Šarmantný hlas Rivka Shabi hypnotizuje a ťahá poslucháčov mimo reality.

Djabe a Peter Lipa  © Patrick ŠpankoDjabe a Peter Lipa © Patrick Španko
Djabe  © Patrick ŠpankoDjabe © Patrick Španko
DJABE (HU)
Renomovaná maďarská skupina Djabe hrá od roku 1995. Vďaka svojej hudobnej originalite a virtuozite členov je častým hosťom najlepších svetových jazzových festivalov. Skupina koncertovala vo vyše štyridsiatichdvoch krajinách na troch kontinentoch. Djabe má na konte sedemnásť albumov, z toho dve so Steveom Hackettom, bývalým členom Genesis. Djabe hrá fusionom šmrncnutý smooth jazz s prvkami world music a maďarského folklóru. Najvýraznejším skladateľom skupiny je basgitarista Tamás Barabás. Ten bol pred Djabe členom známej maďarskej jazzovej skupiny Tea. Druhým výrazným členom Djabe je gitarista Attila Égerházi, predtým kapelník skupiny Novus Jam. "Slovo Djabe znamená v jazyku afrických Ašantov sloboda. Nehladiac na to, či vás táto hudba oslobodí alebo nie, jedna vec je zaručená: tento mix štýlov vás unesie zo Strednej Európy a prevedie cez rôzne územia kultúrnych štýlov a vplyvov."


REGINA CARTER (USA, SK)
Regina Carter patrí medzi najlepších a najoriginálnejších jazzových huslistov sveta. Svedčí o tom aj dlhý zoznam svetových hudobníkov, ktorí s ňou spolupracovali zahrňujúci mená ako Tom Harrell, Wynton Marsalis, Brandford Marsalis, Cassandra Willson, Kenny Barron, Ray Brown, Max Roach,Elliot Sharp, Oliver Lake, Pablo Ziegler a mnohí ďalší. Pochádza z Detroitu z hudobníckej rodiny. Jej bratrancom je napríklad slávny saxofonista James Carter. Po štúdiách bola spoluzakladateľkou ženského jazzového kvarteta STRAIGHT AHEAD, s ktorým hrávala do roku 1994. Odvtedy sa vydala na sólovú dráhu a v roku 1995 vydala svoj prvý album s prvkami jazzu, soulu, popu a R&B. Po niekoľkých ďalších albumoch vydáva v roku 2001 jazzový duet Freefall s famóznym klaviristom Kenny Barronom, ktorý bol kritikou vysoko ocenený. V nasledujúcich rokoch sa tvorba Reginy Carter štýlovo rozšíruje do mnohých hudobných oblastí a žánrov ako sú ethno jazz, world music alebo argentínske tango. Album Reverse Thread z roku 2010 tvoria úpravy afrických ľudových piesní, ktorými bola huslistka inšpirovaná po dlhom africkom turné, ktoré predchádzalo jeho vydaniu. V podobnom duchu sa nesie aj ďalší album Southern Comfort z roku 2014. V poslednom období sa stále venuje vlastnej hudbe, v ktorej sa nevyhýba bohatej štýlovej variabilite. Podľa najnovších hodnotení prestížneho jazzového časopisu Downbeat je Regina Carter považovaná za najlepšiu jazzovú huslistku sveta.
Na festivale Jazz Prešov vystúpi Regina Carter s domácim AMC TRIO UNIT, kde základnú zostavu Amc Tria dopĺňajú ďalší traja hudobníci. Jubilujúca prešovská formácia sa predstaví v najnovšom programe z pripravovaného a momentálne nahrávaného albumu, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta začiatkom budúceho roka.

AMC Unit © Patrick ŠpankoAMC Unit © Patrick Španko
Regina Carter © Patrick ŠpankoRegina Carter © Patrick Španko

 Kúpiť  |  Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa