BA - Spomienkový koncert na Karola Laga !!!

BA - Spomienkový koncert na Karola Laga !!!
Karol Lago © Patrick Španko

18.9.2019, 18.00hod., Štúdio 5 Slovenského rozhlasu   12.09.2019

Big Band Radio Bratislava bolo teleso fungujúce pod krídlami bratislavského rozhlasu v prvej polovici 90. rokov (existoval v rokoch 1991 – 93). Svojím zložením i aktivitami nadviazal na Tanečný orchester Čs. rozhlasu v Bratislave. Ten pôsobil v rozhlase od roku 1961 až do obdobia transformácie na spomínaný Big Band Radio Bratislava. Túto krátku etapu zažil aj saxofonista, člen mnohých menších i väčších hudobných zoskupení, Karol Lago (18. september 1949 Vrbové  - 6. apríl 2015 Bratislava). Jeho hru poznali nadšenci orchestrálnych skladieb nočných vysielacích frekvencií, milovníci jazzu aj world music. Rozptyl hudobníckych aktivít Karola Laga bol veľmi široký, navyše, radi ho pozývali hudobníci, pretože bol pre nich aj príjemným spoločníkom. Hral aj v ďalších menších i väčších zoskupeniach - Tanečný orchester Slovenskej televízie, VV Systém i kapela Istropolitana.

Nedožitú sedemdesiatku Karola Laga, ale i významnú éru Big Bandu Radio Bratislava, si pripomenú jeho priatelia už 18. septembra 2019 na verejnej rozhlasovej nahrávke Rádia Regina v Štúdiu 5 Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave. Okrem Orchestra Pavla Zajáčka, kde účinkujú dodnes aj niekdajší členovia rozhlasového big bandu, si prídu zaspomínať Adriena Bartošová, Berco Balogh, Ľudovít Nosko, Dušan Grúň, Anka Repková, Karol Malý, Marika Škultétyová a saxofonista a flautista Dušan Húščava.
Za všetky aspoň jedna spomienka. Vo viacerých spomínaných zoskupeniach s ním hral aj basgitarista a kontrabasista Anton Jaro. „V jednom z projektov sme sa stretli v jazzovom Combe Petra Lipu a účinkovali sme na  svetovom  Pori Jazz festivale vo Fínsku. Jedným z nezabudnuteľných zážitkov bolo, keď sme na tomto festivale vystúpili na vedľajšom pódiu  popri takej jazzovej hviezde, ako Miles Davis. Navyše sme sa s Davisom  stretli ešte aj na letisku a cestovali sme aj v jednom lietadle. S Karolom sme často hrali aj v ďalších  jazzových formáciách. Keďže sa nám spoločne dobre hralo, pozval som Karola aj na nahrávanie môjho CD Xola, kde mi prispel svojim virtuóznym prednesom. Jedným z posledných vystúpení bolo naše spoločné  účinkovanie s mojou formáciou Jazz na Ex na výročných 40. Bratislavských jazzových dňoch“ - spomína Anton Jaro. Pripomeňme ešte, že spomienkový koncert odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska na programovej službe Rádio Regina vo vianočnom čase.

Dušan Húščava © Patrick ŠpankoDušan Húščava © Patrick Španko
Berco Balogh © Patrick ŠpankoBerco Balogh © Patrick Španko