Dnes oslavuje svoje 80. narodeniny ... !!!

Dnes oslavuje svoje 80. narodeniny ... !!!
Igor Čelko © Patrick Španko

  05.02.2024

V pondelok 5. februára 2024 bude skladateľ, aranžér a saxofonista Igor Čelko oslavovať svoje 80.narodeniny! Narodil sa totiž 5. februára 1944 v Bratislave. Ako člen legendárneho Traditional clubu koncertoval, hrával v divadle, cestoval po Európe. Zlaté šesťdesiate roky boli kľúčovým obdobím pre jeho generáciu. Toto šťastné obdobie prerušila invázia sovietskych vojsk a obsadenie Československa v auguste 1968.

 

Igor Čelko začínal ako klavirista v Dixielande na Suchom Mýte v roku 1960. O rok neskoršie je zakladajúcim členom Traditional Clube až do roku 1969, medzitým vyštudoval za architekta, s Traditional Clubom vystupoval na rôznych podujatiach, či festivaloch po Európe. V roku 1968 získala formácia angažmán vo švajčiarskom Zürichu a taktiež v Basileji a Ženeve. Ako spomína samotný Igor Čelko: “ V polovici januára 1969 sme sa vrátili do Bratislavy so zmluvou na nové angažmá. Bol to veľmi fascinujúci a intenzívny rok pre kapelu: niekoľkonásobné pendlovanie medzi Švajčiarskom a ČSSR, k nie dobrému sa meniaca politická situácia, nahratie troch platní, filmu s režisérom I. Húšťavom. A samozrejme, stále diskusie o tom, čo ďalej, či zostať alebo nie. V januári 1970 sme sa potom v Zürichu definitívne rozišli: Vlado Vizár, Piťo Popluhár a Bobo Boška sa vrátili do Bratislavy a Peter Móric, Palo Molnár a ja sme zostali v Zürichu.”

Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko
Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko

V emigrácii sa Igor Čelko vrátil k tomu čo vyštudoval, začínal v malej no neskoršie prešiel do vychytenej architektonickej kancelárie. Ale hraniu jazzu zostal verný. V rokoch 1974 – 1978 bol členom Roy King Dixieland Band-u s trombonistom Royom Crimminsom (GB), v rokoch 1978 – 1987 bol opäť členom člen Roy King Dixieland Band-u s trombonistom Royom Crimminsom, od roku 1988 bol vedúci kvinteta Elite Syncopators s orientáciou na old-time jazz, v rokoch 1991 – 1992 mal príležitostné koncertovania s členmi Traditional Club-u. Od roku 1993 bol Igor Čelko členom skupiny The Zigerhorns Dixieland Band s ktorou absolvoval turné v Austrálii a od roku 1994 členom Jazz Point Dixielandbandu (Zürich; Matthias Jenny – trombón, Edy Kieser – banjo, Hans Brunner – bicie nástroje, Herbie Saurer – trúbka, Jimmy Wettach – basgitara, tuba a Igor Čelko – soprán saxofón, barytón saxofón).

Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko
Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko

V roku 2001, 3. októbra, vystupovala skupina Tradicional Club so skupinou Revival Jazz Band na festivale Bratislavské hudobné slávnosti, vo svojej nasilnejšej zostave. Bola to oslava 40-tich narodenín tohto zoskupenia. Slovenský rozhlas celý velkolepý koncert nahrával! Igor Čelko sa príležitostrne do Bratislavy vracia a takisto nevynechá jedinú príležitosť, ak sa mu naskytne, aby si zahral. Dlhé roky viedol formáciu Traditional Club Bratislava kontrabasista Fedor Frešo.

Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko
Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko

Náhodné stretnutie dvoch zakladajúcich členov Traditional Clubu dalo podnet na koncert vo forme jam session. A tak sa reštaurácia bratislavskí Veľkí Františkáni 18.apríla 2006 premenila na veľké a srdečné stretnutie všetkých, ktorí v Traditional Clube kedysi hrávali a samozrejme, že aj tých, ktorí im fandili! Rozprúdila sa tá pravá jam session, pretože prišli: zakladajúci členovia Igor Čelko (barytón saxofón a soprán saxofón), Peter „Citrón“ Móric (klarinet) a Karol Sucháň) bicie nástroje). Ďalej hrali: Vlado Vizár (trombón), Anton Rakický (banjo) a Ján Jankeje (kontrabas). Išlo o spomienkové stretnutie, na ktoré radi prišli niektorí hudobníci až zo zahraničia – Švajčiarsko, Nemecko a Nórsko. Skupina hrala unplugged, tak ako kedysi. Z hostí prišli a hrali: Karol Závodný (trúbka) z Nórska, Ján Jankeje (kontrabas) z Nemecka či Dodo Šošoka – bicie nástroje.

Igor Čelko už ako penzista, dlho rozdeľoval svoj život stále medzi Zürich a Bratislavu a čoraz častejšie sa vracia do svojho rodiska a presúva sem svoje aktivity, kde sa nakoniec aj usadil. Svoje hudobné aktivity ale pomaličky utlmuje!

Redakcia 1. slovenského online jazz magazínu skjazz.sk gratuluje!

Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko
Igor Čelko © Patrick ŠpankoIgor Čelko © Patrick Španko