Hádajte, kto dnes oslavuje ... ???

Hádajte, kto dnes oslavuje ... ???
Marcel Comendant © Patrick Španko

  15.05.2020

Marcel Comendant je moldavský cimbalista. Postupne si získal renomé vďaka úspechom a oceneniam na medzinárodných súťažiach. Prvé miesto získal na International Music Competition of Gherorghe Neaga in Chisinau (1995), Constantin Brăiloiu International Music Competition (1996), International Eugen Coca Competition (1998), International Dulcimer Competition in Valašské Meziříčí (2001) a iné. Marcel Comendant dnes oslavuje 40 rokov.

Narodil sa 15. mája 1980 v Kišňove v štáte Moldavsko. V rokoch 1987 až 1998 študoval hru na cimbale na hudobnom lyceu Ciprian Porumbescu v Kišňove pod vedením profesorov Varnavii Comendanta a Valeriu Luţăa. V rokoch 2000 až 2005 pokračuje v štúdiu hry na cimbale na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením profesorky Viktórie Herenscár. Marcel Comendant aktuálne pôsobí v zoskupeniach Pacora Trio, Bashavel Quintet a rôzne komorné ansámble. Pacora trio je zoskupenie skúsených hudobníkov, ktoré tvoria dvaja Slováci Stanislav Palúch - husle a Róbert Ragan - kontrabas a Marcel Comendant - cimbál. Skupinu založili v roku 2004 a ich hudba je založená na prelínaní jazzu so slovenskou a moldavskou folklórnou hudbou. Ich repertoár pozostáva z aranžmánov jazzových štandardov, ale aj vlastných originálnych kompozícií.

Pacora Trio 2005 © Patrick ŠpankoPacora Trio 2005 © Patrick Španko
Marcel Comendant © Patrick ŠpankoMarcel Comendant © Patrick Španko

Prvé CD s názvom Pacora Trio vydali v roku 2005 pod značkou Hevhetia. Po vydaní albumu získali pozitívne ohlasy z domácej aj zahraničnej scény a začali sa objavovať na uznávaných podujatiach a koncertoch v Českej republike, Rakúsku, Veľkej Británií, Nemecku, Taliansku, Rumunsku, Grécku, Poľsku, Dánsku, … V roku 2007 bolo trio pozvané riaditeľom filharmónie v Brne, aby predviedli svoje kompozície v orchestrálnom prevedení. Podujatie malo úspech a bolo pravidelne predvádzané s ďalšími orchestrami ako Slovenská filharmónia, Zlínska filharmónia, Bratislavský komorný orchester a Slovenská sinfonietta. Okrem iného nahrávali pre českú, slovenskú a rakúsku televíziu a pre rôzne filmy. V roku 2012 vychádza album Fugit hora. Posledný album Ornamenty (2014) previazal jazzovú hudbu so slovenskou tradíciou vďaka spojeniu SĽUKu s Pacora Triom a dáva ľudovú hudbu do zaujímavých kontextov, ktorá umelcom pomohla nachádzať nové štylistické možnosti. Dnes okrem hrania učí Marcel aj na Konzervatóriu v Bratislave.

Marcel Comendant © Patrick ŠpankoMarcel Comendant © Patrick Španko
Pacora Trio 2017 © Patrick ŠpankoPacora Trio 2017 © Patrick Španko