Klavirista Kuba Stankiewicz !!!

Klavirista Kuba Stankiewicz !!!
Kuba Stankiewicz © Patrick Španko

  03.12.2018

Vynikajúci poľský klavirista a skladateľ – Kuba Stankiewicz sa už dlhé roky radí medzi tých najlepších jazzmenov vo svojej krajine. Jeho kariéra prerástla z domácej scény až do USA. Poslucháčov, interpretov a kritikov dokázal zaujať najmä svojím jedinečným prístupom ku kompozícii, práci so zvukom, s dynamikou, s priestorom a unikátnym citom pre sound. Jeho štýl je pevne spätý s tradíciou a poctivou dávkou swingu, aj keď vo vyjadrovaní nezvykne byť prehnane dynamický, ale skôr lyrický. Absolvent Berklee College of Music a držiteľ mnohých ocenení sa výrazne presadil aj v USA a absolvoval turné po celej krajine. Kuba Stankiwicz aktuálne oslavuje 55 rokov!Narodil sa 7. decembra 1963 vo Wroclawe. Klavíru a hudbe sa venoval od malička. Jeho profesionálna kariéra začala v roku 1985, keď mal ešte len 22 rokov a začal spolupracovať s kapelou jedného z najvýznamnejších poľských jazzmenov, legendárneho saxofonistu - Jan Ptaszyn Wróblewského. Postupne sa začala jeho kariéra rozvíjať a v druhej polovici 80-tych rokov spolupracoval aj s ďalšou významnou poľskou osobnosťou – Zbigniew Namyslowski. Výsledkom tejto spolupráce boli dva albumy Open a Song of Innocence, ktoré nahral s jeho kvartetom a kvintetom.

Kuba Stankiewicz © Patrick ŠpankoKuba Stankiewicz © Patrick Španko
Kuba Stankiewicz © Patrick ŠpankoKuba Stankiewicz © Patrick ŠpankoV roku 1987 nastáva dôležitý zlom v jeho kariére, keď dostal možnosť študovať na prestížnej Berklee College of Music. V roku 1990 štúdium úspešne dokončil s diplomom v klavírnej interpretácii. Jeho kvality sa prejavili len krátko po ukončení štúdia. Stankiewicz získal ocenenie Oscar Peterson Award a vo významnej medzinárodnej súťaži jazzových klaviristov Thelonious Monk Competition sa dostal až do semifinále. Pobyt v Spojených štátoch zakončil s veľkým turné naprieč krajinou, pri ktorom sprevádzal famózny Artie Shaw Orchestra.Po návrate do rodnej krajiny začal spolupracovať s Henryk Miśkiewiczom, Adam Cegielskim a Cezary Konradom. V roku 1993 nahral svoj debut s názvom Northern Songs. Tento album si okamžite v krajine získal skvelý ohlas a získal ocenenie album roka od renomovaného magazínu Jazz Forum. V ďalších rokoch si upevňoval pozíciu na poľskej jazzovej scéne a s novou formáciou s názvom Travelling Birds v zložení Darek "Oles" Oleszkiewicz , Piotr Baron, Piotr Wojtasik a Cezary Konrad, nahral dva albumy. Dekádu ukončil s listom pestrých spoluprác s menami ako Art Farmer, Scott Hamilton, Sheila Jordan, Harvie Swartz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, či Anna Maria Jopek.

Kuba Stankiewicz © Patrick ŠpankoKuba Stankiewicz © Patrick Španko
Kuba Stankiewicz © Patrick ŠpankoKuba Stankiewicz © Patrick ŠpankoV roku 2012 získal najprestížnejšie poľské jazzové ocenenie Fryderyk za vydarený album Spaces, ktorý dostal nomináciu aj na  Wroclaw Music Award. Okrem schopného umelca sa vypracoval aj na uznávaného pedagóga. V roku 2009 získal PhD titul na Music Academy Wrocław a začal učiť na jazzovom oddelení Zielona Góra University. V súčasnosti pokračuje ďalej aktívne v koncertovaní a nahrávaní. V posledných rokoch vydával najmä tribute albumy. Na Slovensku vystupoval mnohorazy a spolupracoval najmä s Matúšom Jakabčicom.