Saxofonista, klavirista a kontrabasista Charles Gayle !!!

Saxofonista, klavirista a kontrabasista Charles Gayle !!!
Charles Gayle © Patrick Španko

  25.02.2019

Multiinštrumentalista Charles Gayle patrí k pionierom free jazzu na svete - k prvej generácii, ktorý hráva s vysokým energickým nasadením a má výnimočné postavenie medzi novými avantgardistami. Hrával ako pouličný saxofonista v New Yorku, neskoršie cez klub Knitting Factory to dotiahol až na medzinárodné jazzové festivaly po celom svete. Avšak ulica zostala jeho najväčším zdrojom inšpirácie! Charles Gayle oslavuje v týchto dňoch krásne životné jubileum – 80 rokov od svojho narodenia!Charles Gayle sa narodil 28. februára v roku 1939 v americkom meste Buffalo. Už od detstva sa učil hrať na klavíri a k saxofónu sa dostal ako 9-ročný, pričom sa na ňom učil hrať sám. Koncom 50-tych rokov začal hrávať v rodnom meste s miestnymi, ale i cez mesto cestujúcimi huodobníkmi. Pri príležitostnom výlete do New Yorku si zajamoval s Archie Sheppom a Pharoah Sandersom.

Charles Gayle © Patrick ŠpankoCharles Gayle © Patrick Španko
Charles Gayle © Patrick ŠpankoCharles Gayle © Patrick ŠpankoV roku 1972 sa Charles presťahoval do New Yoreku, ale bol absolútne bez domova. Až do polovice 80-tych rokov sa živil ako pouličný hudobník, ktorý bez kompromisov hrával svoju obľúbenú hudbu – nekompromisnú extatickú voľnú hru. Peter Kowald ho počul vystupovať na ulici v roku 1984 a daroval mu vstupenku na predstavenie Sound Unity Festival. Potom s ním Kowald zorganizoval turné po európskych jazzových kluboch. A Charles Gayle začal spolupracovať so švédskym bubeníkom Sven-Åke Johanssonom a kontrabasistom Torsten Müllerom.  V roku 1988 sa Charles Gayle vrátil do USA a nahral svoje prvé tri albumy: Homeless a Spirits Before s kontrabasistom Sirone a Always Born s dánskym saxofonistom John Tchicaiom ako hosťom. V roku 1991 ho pozvali do Berlína na podujatie Total Music Meeting a následná propagácia Knitting Factory viedla k prelomu. Nasledovali albumy ako Touchin´on Trane s Rashied Alim a William Parkerom, ako aj Kingdom Come (1994) s bubeníkom Sunny Murrayom. Gayle hrával a nahrával v týchto časoch aj takými menami ako: Milford Graves, Andrew Cyrille, Sirone, Reggie Workman, Billy Bang a Cecil Taylor.

Charles Gayle © Patrick ŠpankoCharles Gayle © Patrick Španko
Charles Gayle © Patrick ŠpankoCharles Gayle © Patrick ŠpankoJa som sa mal možnosť s klaviristom a saxofonistom Charles Gaylom stretnúť doteraz iba raz – a to na nemeckom festivale Jazzwoche Burghausen v roku 2008. Tu Gayle vystupoval v triu spoločne s bubeníkom Rashied Alim a kontrabasistom Sirone v triu a spoločne predviedli strhujúcu free jazzovú jazdu. Charles Gayle na Slovensku nikdy nevystupoval.