Tampere JH 2019 – zaostrené na Francúzsko !!!

Tampere JH 2019 – zaostrené na Francúzsko !!!
Scéna Klubi © Patrick Španko

31.10.2019, Klubi, Tampere, FI   11.11.2019

Prvý festivalový večer, zo štvordňového Tampere Jazz Happening 2019 festivalu, patril na samostanej scéne Klubi trom kapelám z jednej krajiny! Dva roky dozadu to boli estónske formácie a vlani zoskupenia zo susedného Rakúska. A tohto roku to bol pohľad na francúzsku jazzovú scénu, na jej nádeje. Na spoznávaní francúzskych jazzových skupín a sólistov vo Fínsku má obrovskú zásluhu Charles Gil, ktorý sa tu usadil pred 20 rokmi a odvtedy "priviezol" vyše 500 francúzskych jazzmenov a usporiadal tisícky koncertov po celom Fínsku. Aj tento večer vznikol jeho zásluhou!

Ako prvé sa predstavilo kvinteto s názvom Melusine (Anthony Caillet – euphonium, Stan Delannoy – bicie nástroje a perkusie, Christophe Girard – akordeón, William Rollin – elektrická gitara a Simon Tailleu – kontrabas), ktoré má pomerne netradičný hudobný arzenál – ako euphonium či akordeón. Na euphoniu hral Anthpony Caillet a na akordeóne Christophe Girard, ktorého jedinú kompozíciu sem na ich vystúpení počúvali. Takisto oba ich albumy Melusine a Chroniques obsahujú iba jeho skladby. Skupina Melusine vznikla v roku 2014 a predstavuje sa komorným, orchestrálnym zvukom a osobitým štýlom rozprávania.

Melusine © Patrick ŠpankoMelusine © Patrick Španko
Anthony Caillet © Patrick ŠpankoAnthony Caillet © Patrick Španko
Christophe Girard © Patrick ŠpankoChristophe Girard © Patrick Španko
Melusine © Patrick ŠpankoMelusine © Patrick Španko

Trio Three Days of Forrest (Angela Flahault – spev, Séverine Morfin – viola a Florian Satche – bicie nástroje) prišlo do Tampere ako možný čierny kôň alebo skôr záhada, pretože na svojom konte nemajú žiaden album. Three Days of Forrest vystupujú už vyše roka a formujú piesne v ich geniálnom štýle z textov dvoch afro-amerických básnikov - Gwendolyn Brooks a Rita Dove, ktorí sú obaja držiteľmi prestížnej Pulitzerovej ceny. Trochu vzdoru, trochu melanchólie, lásky i nenávisti, trochu úteku pred stopármi a hľadanie slobody!

Three Days of Forest © Patrick ŠpankoThree Days of Forest © Patrick Španko
Angela Flauhault © Patrick ŠpankoAngela Flauhault © Patrick Španko
Séverine Morfin © Patrick ŠpankoSéverine Morfin © Patrick Španko
Florian Satche © Patrick ŠpankoFlorian Satche © Patrick Španko

Záver prvého festivalového večera patril kvartetu House of Echo (Enzo Carniel – klavír a preparovaný klavír, Marc Antoine Perrio – gitara, Ariel Tessier – bicie nástroje a Simon Tailleu – kontrabas), ktoré malo svoju premiéru vo Fínsku! Kapelu založili klavirista Enzo Carniel a gitarista Marc Antoine Perrio a vychádza z koncepcie soundscape čiže zvukovej scény, ktorá obklopuje poslucháčov. Jedným z cieľov skupiny je „otvoriť uši“, inými slovami zvýšiť citlivosť schopnosti počúvať. Ich akusticko-elektronická hudba s minimalistickými prvkami a meditatívnymi náladami sa mi páčila z celého večera najviac!

House of Echo © Patrick ŠpankoHouse of Echo © Patrick Španko
Marc Antoine Perrio © Patrick ŠpankoMarc Antoine Perrio © Patrick Španko
Enzo Carniel © Patrick ŠpankoEnzo Carniel © Patrick Španko
Publikum © Patrick ŠpankoPublikum © Patrick Španko