Dnes si pripíja ... ???

Dnes si pripíja ... ???
Matúš Jakabčic © Patrick Španko.jpg

  14.09.2021

Matúš Jakabčic – skladateľ, aranžér, gitarista, producent a pedagóg. Narodil sa v Bratislave 14.septembra 1961. Študoval kompozíciu na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave - absolvoval v roku 1992. V rokoch 1994 – 1995 študoval na Berklee College of Music v americkom Bostone, kde získal viacero ocenení, napríklad cenu Charlesa Mingusa. Medzi jeho najvýraznejších pedagógov patrili Herb Pomeroy, Greg Hopkins, Ken Pullig a Jon Damian. Počas štúdií v Bostone dostal možnosť aranžovať pre Big Band Grega Hopkinsa. Školu absolvoval v roku 1995 v odbore Jazzová kompozícia. Od septembra 1995 vyučuje na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave jazzovú kompozíciu, aranžovanie, jazzovú harmóniu a vedie jazzový orchester.

Počas svojej kariéry Matúš Jakabčic spolupracoval ako skladateľ, aranžér alebo interpret s mnohými poprednými domácimi ako aj medzinárodnými hudobnými telesami a sólistami (Euro Jazz Big Band, Central European Jazz Connection, Budapest Jazz Orchestra, A/SK, European Jazz Youth Orchestra, Orchester Gustáva Broma, Slovenská filharmónia, Štepán Markovič Saxtet , TOST, TOČR, Esprit band, Bassfriends, L. Šrámek + 5 reasons, Greg Hopkins, Harry Sokal, Gabriel Jonáš, Juraj Bartoš ...). Sám viedol/vedie niekoľko zoskupení (Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, Matúš Jakabčic Tentet, Robo Opatovský 13 Piece Swing and Latin band, Stop Time, Bee Connection, Madhouse, Matúš Jakabčic Quartet, EU Big Band...). Ako autora/aranžéra a/alebo interpreta ho môžeme počuť na takmer 40 jazzových CD domácich a zahraničných vydavateľstiev. Účinkoval na festivaloch a koncertoch takmer po celej Európe, v USA, Izraeli, Alžíri a na Kube. V roku 1988 získal so skupinou Stop Time 1. cenu na Medzinárodnom jazzovom festivale v Karlových Varoch, v roku 1993 získal cenu Slovenského hudobného fondu Jazzman roka.

Matúš Jakabčic © Patrick ŠpankoMatúš Jakabčic © Patrick Španko
Matúš Jakabčic © Patrick ŠpankoMatúš Jakabčic © Patrick Španko

Zložil a dirigoval hudbu pre muzikál Abbé Prevosta Umrieť pre krásu, napísal hudbu k trom televíznym inscenáciám, aranžoval muzikál Niekto to rád horúce (Sugar). V roku 2004 na podnet Československého jazzového festivalu Přerov zostavil all stars big band z českých a slovenských jazzmanov, ktorý sa neskoršie premenoval na Matúš Jakavčic CZ-SK Big Band a s ktorým vydal jeden album, pracuje a koncertuje dodnes. V súčasnosti pôsobí na brnenskej JAMU, hudobná fakulta ako odborný asistent pre jazzovú harmóniu a jazzovú kompozíciu a aranžovanie, na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici vyučoval hru na gitaru a od 1.januára 2011 je riaditeľom Hudobného fondu. Založil a prvé roky viedol ako dramturg cyklus jazzových koncertov pod názvom Jazz v divadle Aréna. Jeho najstabilnejšou a najvážnejšou aktivitou však zostáva a je Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, s ktorým pred pár dňami nahrával nový album, ktorý príde na trh už o pár týždňov! A práve dnes Matúš Jakbčic oslavuje svoje 60. narodeniny!

Redakcia 1. slovenského online jazz magazínu skjazz.sk GRATULUJE!

Matúš Jakabčic © Patrick ŠpankoMatúš Jakabčic © Patrick Španko
Matúš Jakabčic © Patrick ŠpankoMatúš Jakabčic © Patrick Španko