Martin Valihora oslavuje ... ???

Martin Valihora oslavuje ... ???
Martin Valihora © Patrick Španko

  04.05.2021

Martin Valihora - promoter, dramaturg a bubeník, je jedna z najznámejších a najúspešnejších postáv na súčasnej slovenskej jazzovej scéne! Po štúdiu na prestížnej Berklee College of Music, sa mu otvorili nové možnosti a získava pravidelné angažmány v zahraničí. Do ozaj veľkého sveta jazzu ho katapultovalo účinkovanie s japonskou klaviristkou Hiromi, v ktorej triu hral päť rokov! Štýlovo sa orientuje najmä na jazz fusion, ale objavil sa aj v rôznych popových a rockových zoskupeniach. Väčne usmiaty sympaťák, vždy plný energie, Martin Valihora práve dnes oslavuje štyridsiatepiate narodeniny!

Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko
Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko

Narodil sa 4. mája 1976 v Bratislave. Vyrastal v hudobníckej rodine, jeho otec Dušan Valihora bol profesionálny basgitarista a jeho mama Jana Beláková, speváčka. Martin bol hudbou obklopený už od malička. Keď mal 10 rokov, tak začal študovať hru na klavíri, ale o rok neskôr si presadol na bubenícku stoličku, na ktorej zostal sedieť dodnes. Prvé lekcie na bicie nástroje dostaval od známeho slovenského bubeníka Olda Petráša. Neskôr pokračoval štúdiom bicích a perkusívnych nástrojoch na Konzervatóriu v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1992 a toho istého roku sa pridal k zoskupeniu Roba Grigorova MIDI. V roku 1998 spolupracoval so známou slovenskou popovou skupinou IMT Smile. O rok neskôr sa stal členom legendárnych rockových zoskupení Prúdy a Fermata. V roku 2000 sa pridal k zoskupeniu amerického gitaristu Rona Affifa v zložení Juraj Griglák – basgitara, Gabo Jonáš – klavír, Martin Valihora – bicie nástroje, Ron Affif – gitara a vystúpil aj na Bratislavských jazzových dňoch. Jeho ďalšie hudobné kroky smerovali na preslávenú Berklee College of Music. So svojimi spolužiakmi John Shannonom – gitara a Mitch Cohnom – basgitara, sformoval skupinu Waking Vision Trio, ktorá bol aktívna do roku 2006. V rokoch 2004 až 2008 bol členom zoskupenia japonskej klaviristky Hiromi v zložení Hiromi Uehara - klavír, Tony Grey – basgitara a Martin Valihora – bicie nástroje. Od roku 2010 je dramaturgom a spoluorganizátorom pravidelného cyklu koncertov Jazz v divadle Aréna v Bratislave. Taktiež sa podieľa na organizácii One Day Jazz Festival. Vďaka Martinovej aktivite v oblasti dramaturgie pritiahol na Slovensko množstvo jazzových legiend zo zahraničia, ktorých výpočet by boll riadne dlhý. Počas svojej kariéry vystupoval, spolupracoval a nahrával s umelcami a skupinami ako Anthony Jackson, Jeff Pevar, Don Grusin, Lee Ritenaur, Bryan Carrigan, Sam Parks, Greg Hopkins, Steve Postell, Sergio Salvatore, Jeff Galindo, Harry Sokal, Juraj Burian, Richard Müller, Adriena Bartošová, Collegium Musicum a mnohí ďalší.

Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko
Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko

V súčasnosti pravidelne spolupracuje so zahraničnými hudobníkmi. Martin zostavil aj nové kvarteto s mladými slovenskými muzikantmi v zložení Eugen Vizvári – klavír, Andrej Urminský – gitara, Michal Šelep – basgitara, Martin Valihora - bicie nástroje. Hrá vo formácie Iiro Rantala Trio (aj s Jurajom Griglákom), Depart (s Harry Sokalom), v skupine speváčky Anity Soul a nemá problém si zahrať aj so slovenskými rapermi. Takmer každý rok je lektorom hry na bicie nástroje na Letnej jazzovej dielni, ktorú každoročne organizuje Slovenská jazzová spoločnosť. Iba doslova pred pár dňami získal vysielaciu licenciu pre Rádio Jazz, ktoré bude vysielať v Bratislave! Takistio výrazne zasiahol do online hudobného prostredia v pandemických časoch. Martin Valihora je prvý slovenský jazzman, ktorý dosiahol medzinárodný úspech na svetových scénach!

Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko
Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko