Nové Concerto Jún/Júl 2024 je tu ... !!!

Nové Concerto Jún/Júl 2024 je tu ... !!!
Obálka Concerto

  28.06.2024

Koľko rečí vieš - toľkokrát si človekom! Zaručene každý pozná tento pravdivý výrok. A pre tých, ktorí hovoria po nemecky, ale aj vedia čítať po nemecky, je tu odborný hudobný magazín Concerto, ktorý vychádza v susednom Rakúsku každé dva mesiace! A všetci vieme, že tých jazzových magazínov, ktoré vychádzajú ešte v tlačenej verzii, nie je až tak veľa – spomeňme aspoň tie z nášho bezprostredného okolia: nemecké - Jazzpodium, Jazzthing alebo Jazzthetik, vo Švajčiarsku vychádza Jazz ´N´ More a v Rakúsku je to Concerto (možnosť predplatenia). Poväčšine magazíny referujú popri jazze aj z oblasti bluesovej hudby. Rakúsky hudobný magazín Concerto vychádza každé dva mesiace v plno farebnej verzii tlače a v záhlaví má: jazz, blues, world music, pop! Ak teda máte záujem sa dozvedieť niečo viac o tej svojej hudbe, ale hlavne jazzovej - tak neváhajte. Magazín Concerto je tu pre vás! Najnovšie číslo 3 Jún / Júl 2024 prináša:

Shuteen Erdenebaatar © Patrick ŠpankoShuteen Erdenebaatar © Patrick Španko
Brad Mehldau © Patrick ŠpankoBrad Mehldau © Patrick Španko

Tentoraz sa na obálke najnovšieho čísla objavuje americký skladateľ a klavirista Brad Mehldau, o ktorom je aj veľký článok, ktorý hovorí okrem iného aj o dvoch ostatných albumoch Mehdaua s názvami After Bach II. a Apres Fauré, z pera Arnolda Loimera. Ďalej magazín Concerto informuje o nadchádzajúcich jazzových koncertoch v priestoroch, kde sa hráva pravidelne jazz: klub Porgy & Bess, Wiener Konzerthaus, Café Stockwerk Graz, Jazzit Salzburg, ... a nechýbajú ani pravidelné, každý rok opakujúce sa info na festivaly ako: 43. Musik Fest Waidhofen an der Thaya (28. - 30.6.2024), Inntone - Jazz am Bauerhof (19. - 21.7.2024), Outreach Festival Schwaz (25.7. - 11.8.2024), 44. Konfrointationen Nickelsdorf (26. - 28.7.2024), 28. Glatt & Verkehr 2024 (24. - 28.7.2024), Jazzhochburg Kärnten (20. - 27.7.2024), Bezau Beatz (8. - 11.8.2024), Südtirol / Alto Adige v Taliansku (28.6. - 7.7.2024), Jazzfestival Saalfelden (22. - 25.8.2024), ... Nechýbajú ani recenzie z koncertov či festivalov a iné zaujímavé čítania. Takisto nechýbajú krátke správy z hudobného života v Rakúsku, čo sa kde chystá, deje, ... či miniprofily, napríklad o mongolskej skladateľke a klaviristke, ktorá však už 6 rokov žije v Mníchove - Shuteen Erdenebaatar či o španielskom Marta Sanchez Trio a debutovom albume Perpetual Void, a nechýba ani smutná rubrika, klto nás v poslednom čase opustil a už hráva v nebeskom orchetri: saxofonista Casey Benjamin, bubeník Albert "Tootie" Heath, profesor Joe Viera, kongtrabasista Palle Danielsson či Axel Melhardt - zakladateľ a dlhoročný umelecký vedúci viedenskéhoi klubu Jazzland od roku 1972.

Joe Viera © Patrick ŠpankoJoe Viera © Patrick Španko
Viktoria a Axel Melhardt © Patrick ŠpankoViktoria a Axel Melhardt © Patrick Španko

Nechýbajú krátke správy zo sveta jazzu, o nových albumoch, koncertných programoch, koncertoch i turné, ... Veľmi obľúbená rubrika u čitateľov je recenzie na jazzové CD albumy i vinylové LP, domáce i zahraničné, ako napríklad: Aki Takase - Daniel Erdmann: My Prophet, Pat Metheny - MoonDial, Helveticus (Humair-Blaser-Känzig) - our Way, Xavi Torres - Quarantena Songs, Kenny Garrett & Svoy - Who killed AI, Grégoire Maret und Romain Collin - Ennio, Stefanie Boltz - Female, Hildegunn Oiseth Quartet - Garden On The Roof, EYOT - Quindecennial, Paolo Fresu - Legacy, André Nenza 5/5/9, Gnar Gnar Rad - Gnar Gnar Rad, Plurism - Umhlangano, Mühlbacher 's USW ... - Wege Zur Vierten a mnoho mnoho ďalších. A samozrejme mnoho ďalších užitočných informácií. Želám príjemné a poučné čítanie!

Hildegunn Øiseth © Patrick ŠpankoHildegunn Øiseth © Patrick Španko
Aki Takase-Daniel Erdmann © Patrick ŠpankoAki Takase-Daniel Erdmann © Patrick Španko
Paolo Fresu © Patrick ŠpankoPaolo Fresu © Patrick Španko
Humair-Blaser-Känzig © Patrick ŠpankoHumair-Blaser-Känzig © Patrick Španko