Odišiel tretí z 3 kráľov slovenského jazzu ... !!!

Odišiel tretí z 3 kráľov slovenského jazzu ... !!!
Dušan Húščava © Patrick Špank

  02.07.2020

Ešte pred pár mesiacmi sme sa zdravili na ulici. A pomaly som sa chystal na veľký rozhovor, ktorý mal byť v novembri v relácii Jazzový klub Rádia Devín – pri jeho životnom jubileu! Ale všetko je inak - do jazzového neba odišiel tretí z kráľov slovenského jazzu a dychovej sekcie Tradicional Clubu! Po trombonistovi Ferkovi Karnokovi a trubkárovi Jurajovi Lehotskom nás dnes 2. júla 2020 opusti vo veku nedožitých 80 rokov skladateľ, aranžér, pedagóg, saxofonista, klarinetista a flautista Dušan Húščava! Spolupracoval so všetkými významnými slovenskými umelcami a je neodmysliteľným tvorcom a súčasťou slovenskej jazzovej scény. Patril k hráčom, ktorí definovali idióm modernej slovenskej jazzovej hudby. Hral v skupinách orientovaných na tradičný jazz, neskôr sa stal univerzálnym hráčom a dokázal sa prispôsobiť akejkoľvek forme jazzu.

Dušan Húščava © Patrick ŠpankoDušan Húščava © Patrick Španko
Karnok-Lehotský-Húščava © Patrick ŠpankoKarnok-Lehotský-Húščava © Patrick Španko

Narodil sa 9. novembra 1940 v Bratislave. V rokoch 1959 až 1965 študoval na Bratislavskom Konzervatóriu hru na klarinete. Už počas štúdia v roku 1961 sa stal členom známeho slovenského jazzového zoskupenia Traditional Club, v ktorom pôsobil až do roku 1969. Paralelne bol členom aj ďalšej preslávenej skupiny Revival Jazz Band. V nej pôsobil v rokoch 1963 až 1971. Od roku 1970 bol sólistom, skladateľom a aranžérom v Tanečnom Orchestri Československého Rozhlasu v Bratislave. Následne v rokoch 1971 až 1975 bol členom skupiny Nový Tradicionál. V roku 1974 sa pridal k V.V. systému Vlada Valoviča. V 70-tych rokoch hosťoval v orchestri Gustava Broma a v nasledujúcej dekáde sa stal jeho stálym členom. Neskôr pôsobil v kvartete Ladislava Gerhardta a v Slovenskom jazzovom kvintete, ktoré sa premenovalo na Jozef „Dodo” Šošoka All Stars Band. V roku 1986 založil Kvinteto Dušana Húščavu v zoskupení: Gabriela Šusteková-Húščavová – spev, Gabriel Jonáš – klavír, Karol Ondreička – gitara, Matúš Jakabčic – gitara, Jozef Brisuda – kontrabas a Jozef Döme – bicie nástroje.

Počas svojej kariéry niekoľkokrát vystupoval na festivale Bratislavské jazzové dni. Prvýkrát v roku 1976, potom v roku 1987 v spolupráci so skupinou Esprit Band a neskôr so svojim kvintetom v rokoch 1988 a 1994. S kvintetom sa objavil aj za hranicami v Alžírsku a na kultúrnych dňoch v nemeckom Dortmunde. V 90-tych rokoch sa stal členom Československého jazzového kvarteta v zložení: Petr Kořínek – kontrabas, Svatopluk Košvanec – trombón, Jozef „Dodo” Šošoka – bicie nástroje. V spolupráci s orchestrom Ray Charlesa vystupoval v Holandsku a Nemecku. Neskôr sa začal venovať pedagogickému smeru a v roku 1993 začal vyučovať hru na saxofóne na Bratislavskom Konzervatóriu. Spolu so svojimi žiakmi usporiadal saxofónový koncert Saxofónové soirée v Zichyho paláci. Účastníkmi boli Pavol Ruček – tenor saxofón, Erik Rothenstein – barytón saxofón, Vladimír Valentovič – alt saxofón, Ján Baláž – alt saxofón. Dušan Húščava participoval na množstve albumov, ale pod svojím menom nahral iba jeden jazzový - Neposlušné topánky (Hudobný fond, 2001), zostavený zo skladieb, ktoré nahral predtým v Slovenskom rozhlase. Za rok 1991 získal Cenu Ladislava Martoníka, ktorú udeľuje Hudobný fond každoročne na odporúčanie Rady Slovenskej jazzovej spoločnosti. Posledné roky hrával sporadicky až do súčasnosti.
Česť jeho pamiatke!

Suchomel-Húščava-Rothenstein © Patrick ŠpankoSuchomel-Húščava-Rothenstein © Patrick Španko
Dušan Húščava © Patrick ŠpankoDušan Húščava © Patrick Španko