Štyri novinky z BMC Records !!!

Štyri novinky z BMC Records !!!
Logo

  25.08.2023

Maďarské vydavateľstvo BMC Records si aj naďalej udržuje povesť hudobného vydavateľstva, ktoré udáva tón v modernom a avantgardnom jazze v Európe! Čoraz viacej maďarských jazzmenov sa zapája do spoluprác z významnými európskymi osobnosťami jazzu. A i naďalej vyhľadáva možnosť prezentovať skvelých inštrumentalistov a skladateľov zo starého kontinentu. Mnohorazy však vydavateľstvo samotné i so svojím šéfom Tamás Bognárom nečaká so založenými rukami na nápady od umelcov, ale dáva dokopy a spája rôznych umelcov do nových projektov! Teraz vám predstavím 4 nové jazzové albumy, ktorými BMC Records odštartuje jeseň 2023. A môžem vám dôverne prezradiť - je sa naozaj na čo tešiť!

 

Prichádza nový album Daniela Erdmanna a jeho skupiny Velvet Revolution s názvom Message in a Bubble! Hrajú spolu takmer desať rokov a je najúspešnejšou jazzovou skupinou vydavateľstva BMC Records v poslednom desaťročí, pričom dva predchádzajúce albumy získali najlepšie hodnotenie Citizen Jazz, Jahrespreis der Deutschen Schallplattenkritik a Echo Jazz Prize. Erdmann, ktorý je tiež držiteľom Nemeckej jazzovej ceny, má s BMC Records úzku a intenzívnu spoluprácu už takmer desať rokov. Nový album jeho najúspešnejšej a najdlhšie pôsobiacej skupiny obsahuje po 3 skladby jeho dvoch partnerov. Hrajú: Daniel Erdmann - tenor saxofón, Théo Ceccaldi - husle a Jim Hart - vibrafón. Nahrávalo sa samozrejem v BMC Studio v Budapešti v novembri 2022. Album VELVET REVOLUTION - MESSAGE IN A BUBBLE vychádza celosvetovo v piatok 8. septembra 2023!

Daniel Erdmann © Patrick ŠpankoDaniel Erdmann © Patrick Španko
Théo Ceccaldi © Patrick ŠpankoThéo Ceccaldi © Patrick Španko

Aj ďalší album je v podaní tria a to tentoraz Trio Csaba Palotai - Steve Argüelles - Simon Drappier vzniklo pri príležitosti premietania nemého filmu Japonky v prístave, ktoré sprevádzala živá hudba. Traja hudobníci sa rozhodli pokračovať pod názvom Sunako. Kapela debutuje albumom ovplyvneným funk-trancom, ktorý akoby transponoval svet Khruangbinu do jazyka jazzu a zároveň sumarizuje Palotaiovu doterajšiu hudobnú cestu. Ide o siedmu epizódu hudobných dobrodružstiev tohto jazzového gitaristu na značke BMC Records, ktorý začína s jazzom a potom sa k nemu vracia. Sunako spája farby púštneho blues, funk-rocku, tanečných pasáží a trblietavej virtuozity. Hrajú: Csaba Palotaï – gitara a sampler, Simon Drappier – barytónová gitara a Steve Argüelles – bicie, omnichord a spev. Nahrávalo sa samozrejme v BMC Studio v Budapešti koncom mája 2022. Album CSABA PALOTAÏ - SIMON DRAPPIER - STEVE ARGÜELLES: SUNAKO vychádza celosvetovo v piatok 8. septembra 2023!

Csaba Palotai © Patrick ŠpankoCsaba Palotai © Patrick Španko
Jim Hart © Patrick ŠpankoJim Hart © Patrick Španko

Gábor Gadó - Veronika Harcsa Sextet vznikol zo spolupráce dvoch umelcov, ktorí majú za sebou obrovskú kariéru v Maďarsku i v zahraničí a ktorých spája s Budapeštianskym hudobným centrom mnoho nitiek. Gábor Gadó spolupracuje s vydavateľstvom BMC Records už štvrťstoročie a vydal neuveriteľné množstvo viac ako 20 albumov, vrátane jedného z najväčších hitov tohto vydavateľstva - album Orthodoxia. Gadó a Veronika Harcsa - zďaleka najpopulárnejšia maďarská jazzová speváčka doma a najuznávanejšia v zahraničí - pokračujú v tradícii vokálneho jazzu, ktorú predtým charakterizovalo meno Gábora Winanda, v spolupráci s jazzovými a klasickými hudobníkmi. V ich éterických piesňach sa mysticky prelína svet jazzu, starej hudby a súčasnej vážnej hudby. Nahrávalo sa samozrejme v BMC Studio v Budapešti koncom mája 2022. Hrajú: Gábor Gadó – gitara, Veronika Harcsa – spev, János Ávéd – tenor a soprán saxofón a flauta, Laurent Blondiau – trúbka, Éva Csermák – husle a Tamás Zétényi – cello. Nahrávalo sa samozrejme v BMC Studio v Budapešti v apríli 2022. Album GÁBOR GADÓ – VERONIKA HARCSA SEXTET: SHEKHINAH vychádza celosvetovo v piatok 22. septembra 2023!

Veronika Harcsa © Patrick ŠpankoVeronika Harcsa © Patrick Španko
Gábor Gadó © Patrick ŠpankoGábor Gadó © Patrick Španko
Laurent Blondiau © Patrick ŠpankoLaurent Blondiau © Patrick Španko
Éva Csermák–Tamás Zétényi © Patrick ŠpankoÉva Csermák–Tamás Zétényi © Patrick Španko

No a jesennú či lepšie povedané septembrovú kolekciu nových jazzových albumov z maďarského vydavateľstva BMC Records uzatvára 10-skladbový album, pod ktorý sa podpísal Clément Janinet, najznámejší francúzsky huslista svojej generácie! Ten sa vyzná nielen v jazze, ale rád objavuje aj svet súčasnej, svetovej a tradičnej hudby, ktorej venuje špeciálne produkcie. Litanie des Cimes je jeho treťou jazzovo zameranou kapelou, ktorá pribudla do katalógu BMC Records. V roku 2022 jeho kvarteto O.U.R.S. (Ornette Under the Repetitive Skies) vydalo album, ktorý odvtedy získal najvyššie ocenenie kritiky vo francúzskych jazzových časopisoch. V súčasnosti príde na trh album Woodlands od tria La Litanie des Cimes, ktoré bolo zaradené do programu French Jazz Migration a vybrané na vystúpenie na showcaseovom festivale Jazzahead! Ich prvý album, súkromná nahrávka, už predtým získal najvyššie hodnotenia časopisov Télérama, Jazz Magazine a Citizen Jazz. Do skladieb Woodlands preniká americká minimal music a blues, ako aj hlasy afrických griotov a francúzsky folk. Hrajú: Clément Janinet – husle, Élodie Pasquier – klarinety a Bruno Ducret – cello a spev. Nahrávalo sa samozrejme v BMC Studio v Budapešti koncom mája 2022. Album CLÉMENT JANINET LA LITANIE DES CIMES - Woodlands vychádza celosvetovo v piatok 22. septembra 2023!

Clément Janinet © Patrick ŠpankoClément Janinet © Patrick Španko
Élodie Pasquier © Patrick ŠpankoÉlodie Pasquier © Patrick Španko