Traditional Club Revival - hrá pravidelne v Kafe Scherz !!!

Traditional Club Revival - hrá pravidelne v Kafe Scherz !!!
Traditional Club Revival, archív

  22.02.2020

V jeden januárový sychravý deň som dostal správu cez Facebook: „Príď na koncert“. Veľmi ma potešila a pousmial som sa i napriek tomu, že som bol práve zavalený prácou. Podvečer som si následne otvoril doma pozvánku, ktorú mi poslal Vlado Vizár. Opäť som pookrial a hneď mi vyskočilo kopec nádherných spomienok. Spomienok a zážitkov z detstva a dospievania, keď ešte ako deti a puberťáci sme založili na základnej umeleckej škole na Hálkovej ulici v Bratislave snáď prvý mládežnícky Big Band v Bratislave v jazzovej triede pána učiteľa Pavla Pogánya a Pavla Mintála. Skúšali sme každý štvrtok v podvečerných hodinách a po skúške hneď utekali na pravidelné štvrtkové koncerty T+R Band v Starej sladovni (U mamuta). „Utekali“ platí doslovne, keďže miesta na sedenie v najväčšej bratislavskej pivárni na tieto pravidelné koncerty bývali vždy veľmi skoro obsadené. Niektorým sa utekalo ľahšie, keďže hrali na menšie nástroje. Ja, s nemotorným dreveným kufrom na tenor saxofón a s klarinetom v druhej ruke, som mal prvú kofolu zaslúženejšiu. Sadli sme si a hltali každú notu a frázu.

Obsadenie T+R Bandu bolo z excelentných známych muzikantov. Spieval Peter Lipa, dychovú sekciu tvorili Juraj Lehotský (trúbka), Jaro „Country“ Červenka (klarinet a alt saxofón) a Vlado Vizár (trombón). Alojz Bouda (klavír), Fedor Frešo (basgitara alebo kontrabas) a Karol Sucháň (bicie). Pre nás to boli vtedy hviezdy a učitelia, ktorých sme nesmierne rešpektovali. Po čase sa pri našom stole sem tam zastavili a prehodili pár slov. Vždy veľmi milí a pokorní, čo nás prekvapovalo, keďže sme ich poznali z telky, rádia alebo z bukletov platní a MG kaziet, ktoré sme zháňali a počúvali hodiny denne. Nevedeli sme, ako ich oslovovať. Keď z niektorého z nás vypadlo ujo, rozosmiali sa a hneď nás zastavili a opravili: „Muzikanti sa oslovujú menom a tykajú si“. Vtedy sme všetci pyšne narástli. Bola to pre nás každý štvrtok veľká škola jazzu. Horšie to bolo pre nás v Starej sladovni s dostupnosťou nápojov, keďže nikto z nás ešte nemal 18 rokov. Avšak čašníci často krát prižmúrilo obe oči a nejaké to pivo alebo pohárik sa nám ušiel. Utrpením však pre mňa bola cesta domov do Rače, keďže prvý nočný autobus mi skoro vždy ušiel a ja som sa preklínal na autobusovej zastávke nesúc v jednej ruke kufor so saxofónom a v druhej klarinet, prečo som nešiel študovať radšej triangel …

Vlado Vizár © Patrick ŠpankoVlado Vizár © Patrick Španko
Patrícia Páleníčková © Patrick ŠpankoPatrícia Páleníčková © Patrick Španko

Termín januárového koncertu, na ktorý ma pozval „ujo“ Vlado, som si zapísal do diáru. Traditional Club Revival 18.1.2020 o 20. hodine v Kafe Scherz v Bratislave na Palisádach. V predvečer koncertu som nahovoril kamaráta, aby sa pridal. Vystúpili sme z auta a na Palisádach bolo opäť sychravo, mrzlo a zima nám išla pod nechty. Ešte pred vstupom do Scherzu sme sa rozprávali, aký je to unikát a paradox, že v jednej budove, hneď vedľa seba sú dva hudobné kluby. Kafe Scherz a Klub pod lampou. Naozaj jedinečné a odvážne, no oba kluby našťastie fungujú, majú svoju klientelu a oba ponúkajú zaujímavé hudobné koncerty. Zatiaľ, čo Klub pod lampou je relatívne nový na klubovej scéne, Kafe Scherz pôsobí už roky a ponúka koncerty rôznych hudobných žánrov, krsty kníh, rôzne diskusie, ale aj vernisáže. V okolí je ešte niekoľko menších hudobných klubov. Príznačný by bol názov hudobné Palisády. Vošli sme dnu a hneď som sa dostal o viac, ako 20 rokov dozadu. V kaviarni som zaregistroval niekoľko tvárí fanúšikov, ktoré som stretával na koncertoch v Starej sladovni. Rovnako usmiati a v nálade. Potešilo ma to. No ešte viac ma potešilo, že som stretol veľa nových ľudí, poslucháčov. Z pódia sa už ozývali tóny krátkej zvukovej skúšky.

Predstavil by som členov Traditional Club Revival netradične, od najmladšej po najkrajšieho. Snáď mi toto faux pas členka kapely odpustí a pochopí a pán kapelník tiež. Patrícia Páleníčková – spev, gitara a banjo, Vlado Vizár – trombón, Andrej Šebo – kontrabas, Karol Sucháň – bicie nástroje a Igor Čelko – soprán saxofón, aranžér a bandleader. Mužská zložka orchestra stála pri zrode tohto orchestra, ktorý vznikol skoro pred 60 – timi rokmi. Nemám odvahu písať samostatne o členoch spomenutej mužskej časti orchestra. Ich hudobná tvorba, ako aj životné príbehy a osudy sú fascinujúce a zaslúžil by si každý z nich osobitný článok a možno aj knihu. Preto odporúčam každému si dohľadať informácie na internete. Častokrát je to veľmi pútavé čítanie. Členovia orchestra sú neoddeliteľnou súčasťou hudobnej jazzovej scény už od 60. rokov minulého storočia. Súčasne by som sa nebál ich nazvať rebelmi svojej doby, keď v čase neslobody komunistického režimu sa nebáli hrať zakázanú americkú hudbu. Boli členmi rôznych renomovaných hudobných telies.

Andrej Šebo © Patrick ŠpankoAndrej Šebo © Patrick Španko
Igor čelko © Patrick ŠpankoIgor čelko © Patrick Španko

Medzi nimi svieti pre mňa zjav a ako bol počas koncertu Vlado Vizár spomenul, nežný briliant - Patrícia Páleničková. Počas koncertu veľmi vtipným a šarmantným spôsobom interaktívne vstupovala do konferovania kapelníka, čo jej on, ako aj ostatní členovia orchestra s láskou prepáčili. Od prvej skladby When You´re smilling s pekným textom a melodickou linkou, v ktorej predviedli všetci členovia orchestra svoje majstrovstvo, sa koncert niesol v príjemnej uvoľnenej atmosfére, kde sa poslucháči bavili a jemne vlnili pri každej skladbe. Veľká škoda, že Kafe Scherz nie je väčší. Pre tieto príležitosti mu chýba tanečný parket. V prvej tretine koncertu ma najviac zaujali dve skladby. You Can Depend on Me. Nádherne ju zaspievala Patrícia Páleníčková. Bola to veľká výzva, keďže túto pieseň poznáme v originálnom prevedení Brendy Lee. Patrícia obstála bravúrne a publikum ju odmenilo zaslúženým dlhým potleskom. Pre mňa druhou výzvou bola nádherná pomalá inštrumentálna skladba Si Tu Vois Ma Mere od autora Sidney Becheta, legendárneho klarinetistu. Tu sa predviedol na soprán saxofóne Igor Čelko.

Po prvej prestávke orchester prebudil publikum známou swingovou skladbou I can´t Give You Anything But Love, známy štandard od Jimmyho McHugha. V druhej časti koncertu bola pre mňa lahôdka málo hraná skladba Do You know What It Means To Miss New Orleans. Náročná skladba pre spev so širokým rozsahom melódie. Záverečnou skladbou zo siedmych v druhej časti koncertu bola Sentimental Journey. Krásny duet predviedli Patrícia a Vlado. Koncert vrcholil po ďalšej prestávke treťou časťou zostavenou opäť zo siedmych skladieb. Síce bol už pokročilý čas a očakával by som, že sa publikum preriedi, no opak bol pravdou. Poslucháči si plnými dúškami užívali precíznu dramaturgiu s postupnou gradáciou, ako aj majstrovské improvizácie všetkých členov orchestra. Koncert zakončili skladbou Bill Bailey, ktorú poznáme v prevedení Elly Fitzgerald. Celkovo sme si vypočuli 21 skladieb s dvomi prestávkami. Pri obrovskom repertoári orchestra bolo asi veľmi náročné vybrať skladby a postaviť dramaturgiu koncertu. No podarilo sa a koncert preletel veľmi rýchlo. Publiku sa nechcelo ísť ani domov a nebolo to kvôli zime vonku. Všetci chceli nasať asi posledné fragmenty prežitého večera plného zábavy a nádhernej hudby. Mne okrem krásneho zážitku večer priniesol aj spomienky a nové inšpirácie. Pred Scherzom, pri poslednej cigarete, sa nás stretlo ešte pár poslucháčov a niekoľko členov orchestra. Vymenili sme si zážitky a rozlúčili sme sa. Jediné, čo ma zamrzelo bol fakt, že na koncerte som nevidel viac mladých muzikantov. Som presvedčený, že ako pred rokmi pre nás, tak rovnako aj pre nich by to bola veľká škola jazzu a studnica nových inšpirácií. Rovnako mi je ale jasné, že mladá generácia žije skôr na internete, kde hľadá nové informácie. No prichádza týmto o živé zážitky, o neopakovateľné emócie.

Traditional Club Revival, archívTraditional Club Revival, archív
Karol Sucháň © Patrick ŠpankoKarol Sucháň © Patrick Španko