Ali už hrá v nebeskom orchestri ... !!!

Ali už hrá v nebeskom orchestri ... !!!
Ali Haurand © Patrick Španko

  01.06.2018

Ďalšia smutná správa prišla z kruhu rodiny významných európskych kontrabasistov! Vo veku 74 rokov zomrel nemecký jazzový skladateľ a kontrabasista Ali Haurand! Narodil sa v meste Viersen (15.11.1943) ako Alfred Josef Antonius Haurand, kde aj v pondelok 28. mája 2018 zomrel. Bol nielen hudobníkom, ale i televíznym a rozhlasovým moderátorom, dramaturgom a producentom. Takisto pracoval aj ako umelecký riaditeľ niekoľkých jazzových festivalov.

Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko
Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko

Osobne som sa s Alim Haurandom zoznámil v roku 2006 na festivale Jazz Fest Passau, kde vystupoval v duu spoločne s Jiřím Stivínom. To bolo v júni a o pár mesiacov sme sa opäť stretli – na pozvanie od Aliho som navštívil "jeho" festival Viersen Jazz Fest v septembri toho istého roku. Vo Viersene bol umeleckým riaditeľom takmer 30 rokov. Celkovo som bol na tomto festivale štyri razy a v roku 2007 vznikol s Alim aj rozhovor, ktorý pripravil Jaroslav Rozsíval (čítaj 1.časť a 2.časť rozhovoru). Vždy bol veľmi priateľský, zhovorčivý, ale spravodlivo prísny – najmä keď sa zasadzoval, aby honoráre jazzových hudobníkov boli primerane na výške! Ali sa stal povestný aj svojimi raňajkami v tráve, vždy po prvom festivalovom dni vo Viersene, v sobotu dopoludnia si pozval k sebe domov do predzáhradky priateľov a jazzmanov, aby navaril svoj hovädzí guláš na červenom víne. Po družnej debate raňajky končili prvou festivalovou zvukovou skúškou poobede.

Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko
Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko

Ali Haurand sa vyučil za cukrára, ale hudbe neodolal. Od roku 1966 študoval na hudobnej škole Folkwang University of Arts v Essene. Od roku 1968 sa profesionalizoval na hudobnej scéne a renomé si získal mnohými spoluprácami s takými bandleadermi ako: George Maycock, Wilton Gaynor, Philly Joe Jones a samozrejme Chet Baker. Zlom pre Ali Hauranda ako bandleadra bol Moers Festival 1976. Haurand tam koncertoval s Gerdom Dudek (tenor saxofón), Alan Skidmore (tenor saxofón), Leszek Żądło (soprán a tenor saxofón), Pierre Courbois (bicie nástroje) a Rob van den Broeck (klavír). Keď bol požiadaný, ako mu prišiel na myseľ názov kapely - European Jazz Sextet, pretože v nej hralo šesť hudobníkov zo štyroch európskych krajín. Odvtedy veľa jeho formácií, nezávisle od veľkosti obsadenia, nesie v mene názov European Jazz. Ali Haurand spolupracoval s množstvom hudobníkov z celého sveta: od Charlie Mariana, cez Allan Botschinsky, Stan Sulzmann, Joachim Kühn alebo Daniel Humair, ale aj hudobníkov mladšej generácie, napríklad Matthias Schriefl alebo Nicolas Simion, až po Jiřího Stivína (ako duo nahrali spolu niekoľko albumov). Všetka táto jeho činnosť bola ocenená – v roku 2005 bol Ali Haurand vymenovaný francúzskym ministrom kultúry za "Chevalier des Arts et des Lettres".

Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko
Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko

Takisto Ali Haurand patril do skupiny, ktorú viedol Burkhard Hennen, a ktorá odštartovala v roku 1972 Moers Festival. Ali okrem Jiřího Stivína vyzval od roku 1994 na spoluprácu aj svetoznámeho slovenského míma Milana Sládka, neskoršie to boli kontrabasisti František Uhlíř a Petr Dvorský, či Vít Švec a Tomáš Baroš. Ali bol aj 12 rokov umelecký riaditeľ festivalu Jazz-Rally Düsseldorf, v roku 1987 založil vo svojom rodnom meste Viersen Jazzfestival, ktorý viedol do roku 2014. Viac ako 20 rokov organizoval takisto jazzové koncerty. Celkovo nahral vyše 50 albumov a koncertoval po celom svete – cez Kanadu, USA a Austráliu po ďalších 55 krajinách sveta!

Česť jeho pamiatke!

Ali Haurand a Jiří Stivín © Patrick ŠpankoAli Haurand a Jiří Stivín © Patrick Španko
Ali Haurand © Patrick ŠpankoAli Haurand © Patrick Španko