„Nechávam na poslucháča, aký zážitok si z mojej hudby odnesie.“ 09.05.2025
Jsem nucen předeslat, že „mám slabost“ pro SISU MICHALIDESOVOU, skladatelku, jazzovou flétnistku a divadelnici. Smekám před její tvůrčí nevyčerpatelností, zápalem i skladatelským a instrumentálním záběrem vskutku až renesančním. Obdivuji ji ale nejen jako umělkyni, ale také jako člověka. V roli recenzenta jsem měl to neskonalé potěšení psát o jejích výtečných albech, v nichž se odráží komplexně její osobnost. Ať už je to Majster a Margareta (2021), kde se nechala inspirovat Bulgakovovým románem Mistr a Markétka, tímto mnohovrstevnatým příběhem novodobého Fausta. Estetická i narativní je tu až spalující! Commedia (2021) je protipólem předchozí nahrávky. Místo tragické osudovosti nechala tentokrát doslova vznítit erupce lidské radosti a vášně až živočišné, místo vlivu závažné hudby ruských klasiků 20.století čerpá ze slovenského a balkánského folklóru. Drops Of Me (2023) je zase plné něžných, křehkých doteků. Fatal Gulp (2024) pro změnu přináší příběh italské profesionální travičky ze 17. století, která zbavovala ženy násilnických či jinak „obtížných“ mužů. Před několika dny se objevilo další album Michalidesové, tentokrát pod hlavičkou Jazzinfection Tria. (Těším se, až jej budu brzy recenzovat!) Samozřejmě je jedním z tématů, o nichž bude v rozhovoru také řeč ...
* Jaké bylo vaše dětství?
Sisa Michalidesová: "Poviem to v skratkách: Detstvo uletelo rýchlo. Bolo hravé, plné stavieb z piesku a lega. Chvíľu pri detskej železničke, potulky v prírode, oravských vrchoch, láska rodinného prostredia. Vláčik života ma unášal k veselým dotykom s divadlom, k tónom klaviatúry a hľadaniu melódií na píšťalkách."
* Jak se vám líbilo na základce? Jaká jste byla žákyně?
SM: "Základku som si príliš neužívala - nikto mi nerozumel. Už ako budúcej teenagerke mi bolo jasné, že divadlo a hudba bude mojím zmyslom života. Zakývala som základke s niekoľkými dvojkami na vysvedčení a potešilo ma prijatie na hudobno-dramatický odbor, neskor na štúdium flauty a špeciálnej kompozície na Konzervatóriu v Bratislave."
* Jaké byly vaše divadelní začátky?
SM: "Rodičia ma nemohli stále nechávať pod dozorom dobrej babičky - tak som trávila čím ďalej viac času v hľadiskách divadelných scén bratislavského Istropolisu. Až raz som to v šatni už nevydržala, vyrobila som si z detských pančucháčov brmbolec, obliekla si v šatni odložený kostým a vtrhla s riavou trpaslíkov na javisko. A hrala som Kýblika v rozprávke Snehulienka a trpaslíci v divadle Úsmev, ktoré založili moji rodičia. A prišli neskoršie začiatky s osobnosťami - režisérmi: Patrikom Lančaričom - objavovanie kumštu grotesky a klauniády, s Petrom Scherhauferom z divadla Husa na provázku, herectvo hry s maskami a pohybového divadla s Mateom Destrom z Talianska. Množstvo hereckých rolí v réžii mamy, v ktorých som si zahrala. Moje sny sa premieňali na novú skutočnosť a s ňou prichádzali nevšedné zážitky."
* Hudební začátky? A proč jste si zvolila právě flétnu?
SM: "Začiatky boli ľahké, kopírovala som hudobný talent staršej sestry. V šiestich rokoch som spoznávala noty a spievala z nich skôr ako som sa naučila čítať. Učila som sa hrať na klavíri, zobcovú a priečnu flautu. Inšpirovali ma i mama s otcom, študovali na Konzervatóriu: mama organ, otec hoboj a samozrejme hrali na klavíri. Radi sme spievali aj Šlitra a Suchého. Ja som mala v repertoári k zobcovej flaute až 90 ľudoviek. otec ma doprevádzal na akordeóne. V záhrade som sedávala a hrala v korune orecha alebo na streche kadibudky. Mama s otcom pri ohni, na lavičke pod stromom. Babky v dedine nás rady počúvali, okopávanie išlo veselšie. Mama s otcom ma viedli k hre na flaute a klavíri. Mama – herečka, režisérka, otec - dramaturg, obdivovali Jirku Stivína, virtuóza hry na flautách a iných dychových, v jeho rukách zhudobnelých nástrojoch. Obdivovali jeho improvizačný talent. Nadchol ma v jeho novom Improvizačnom centre vo Všenoroch pri Prahe a inšpiroval k štúdiu jazzu a improvizácie."
* Vystudovala jste konzervatoř. Nakolik je důležité znát noty a hudební teorii? Samozřejmě pro komponování je to důležité, ale pro samotnou hru, notabene improvizaci?
SM: "Teória otvára skladateľovi aj interpretovi stále nové možnosti vnikať do sveta hudby. Tiež neustále hľadanie, skúsenosti. Samotná znalosť teórie však nestačí, rozhoduje aj individualita, talent, schopnosť sebainšpirácie a komunikácia so spoluhráčmi vo vedení hudobných dialógov."
* Když komponujete, co je podmínkou, aby se vám dařilo?
SM: "Navodenie atmosféry smerujúcej k pohode, k tvorivému uvoľneniu pri komponovaní."
* Máte raději komponování, nebo hraní?
SM: "Oboje. Každé je iné. Pri komponovaní ste viac sám so sebou, pri hraní pribudne komunikácia so spoluhráčmi a okolitým svetom."
* Vaše hudba se, zdá se, brání abstrakci. Je za ní vždy nějaký příběh, dokonce literární inspirace. Jsou vesměs koncepční. Máte snad strach, že by byla vaše hudba málo srozumitelná, neuchopitelná?
SM: "Nebránim sa abstrakcii. Siaham po verbálnom pomenovaní tém, vhodných do scénického priestoru metafory hudby. Spôsob uchopenia si vyberá poslucháč. Podľa svojej ľubovôle môže odložiť barličky pomyselnej koncepcie. K dotyku s mojím strachom, ak existoval, nedôjde. Nechávam na poslucháča, aký zážitok si z mojej hudby odnesie."
* Proces tvorby probíhá tedy jak? Od nápadu až po finální nahrávku či provedení na pódiu?
SM : "Áno. Najprv si nahrám prvotné nápady na klavíri. Ďalej ich rozpracujem pri počítači do demo-nahrávky, s ktorou ďalej pracujeme s hudobníkmi či už pre živé vystúpenie alebo štúdiovú nahrávku."
* Kolik alb máte už na kontě? A na jakou nahrávku jste nejvíce pyšná?
SM: "Teším sa zo 17. albumu! Slovo pýcha z rozprávky dýcha. (Smiech.) Keď som zhudobnila prvú rozprávku pre naše divadlo Úsmev, bola som pyšná." (Smiech)
* Jste neobyčejně pilná, pracovitá, taková jazzová včelka :) Navíc udržujete vysokou laťku kvality. Máte nějaký recept, jak udržovat v sobě ten úžasný tvůrčí kvas? A přenést ho i na okolí, na své spoluhráče?
SM: "Kľúč je vo vitalite. I v okolnostiach, ktoré mi vytvárajú radosť zo života, niekedy napriek vnímaniu jeho zložitosti, keď sa zhluky udalostí prekrývajú s povinnosťami a vzniká nepríjemné pnutie, tlak na psychiku. Musím to často rozbehať. Až potom môžem prísť medzi spoluhráčov a môžeme sa stretnúť v tvorbe."
* Čím je pro vás vlastně hudba? Poslání? Nutnost?
SM "Páči sa mi Beethovenova myšlienka: „Hudba je vyššie zjavenie ako múdrosť a filozofia.“ Keď sa dotýkam hudby ako zjavu, pociťujem nutnosť jej poslania. Bez hudby si neviem predstaviť celistvosť harmónie môjho existovania. Aj ľudského spoločenstva."
* Jaké jsou vaše hudební vzory, lásky?
SM: "Radšej by som ich pomenovala ako hudobné lásky ... od Wagnera dýcha sugestivita, čítanie partitúr, s počúvaním je pre mňa vzrušujúcim dobrodružstvom, Stravinsky ma fascinuje jeho úžasnou výbušnosťou, Šostakovič ma rozochvieva expresivitou dynamiky využitia farieb hudobných nástrojov. Ďalší géniovia prinášajú krásu hudby hudobného umenia do môjho/nášho sveta a života."
* Jste výtečná improvizátorka. Prošla jste příslušnými workshopy? A s kým?
SM: "Vstupnú bránu na scénu jazzu mi otvorili jazzové workshopy majstra hry na flauty Jiřího Stivína. Ukázal mi možnosti improvizácie a pocitu slobody z tvorby hudby, ktorá nie je zapísaná v notách a vzniká v danom okamihu."
* Máte nemalé mezinárodní zkušenosti. Hrála jste s hudebníky z různých koutů světa. S kým se vám hraje nejlépe?
SM: "Koncertovala som i nahrávala s výbornými muzikantmi z Česka, Maďarska, Poľska i Srbska a z New Yorku. Skoro až éterická atmosféra vznikla pri nahrávaní môjho albumu Chloe, inšpirovaného mexickými legendami. Už prvým zaznením tónu bolo jasné, že muzikanti zachytili presný smer. Až som mala zimomriavky. Vynikajúci trubkár a skladateľ Kornel Fekete-Kovács a poľský klavirista Piotr Wylezol vdýchli mexickým čarodejniciam život. Po siedmych rokoch mi opäť nahrali môj najnovší album Fatal Gulp. Je o talianskej travičke Giulii Tofane, ktorá otrávila 600 mužov svojou vodičkou Aqua Tofana. Mala však na to dôvod - bol ťažký patriarchát. Zaujímavé bolo dokonalé štúdiové prostredie v New Yorku a atmosféra nahrávania albumu Colours of Solitude s miestnymi muzikantmi a klaviristom Benitom Gonzalezom, s ktorým som nahrala aj album Dream Rhapsody. Album získal cenu Esprit za Najlepší jazzový album v roku 2015."
* Jak se díváte na ony razantní proměny šíření hudby? Myslíte si, že to klasické hudební nosiče zcela vytlačí?
SM: "Vývoj diktuje. Takmer výlučné počúvanie hudby z digitálnych streamovacích služieb v podstate zabilo trh s predajom nosičov. Zo zvukovo skvelého nosiča, akým je CD sa stal iba akýsi zberateľský kus, ktorým obdarujete priateľa k narodeninám, ale vypočuje si ho asi aj tak iba cez bluetooth z nejakej služby v degradovanej kvalite. O mizernej odmene pre autorov, vydavateľov ani nehovoriac ... Fajn je určitý návrat vinylových nosičov, ale máloktorý interpret si ich môže dovoliť v rámci vysokých nákladov na výrobu. Verím, že premeny prinesú nové možnosti, zatiaľ však neviem, aké to budú a momentálne to nejde veľmi dobrým smerom."
* Považujete umělou inteligenci (AI) jako jiných tvúrcú za hrozbu?
SM: "Dúfam, že sa tvorivé procesy nezvrhnú na úroveň vojenských dronov."
* Jestli se nemýlím, jste dvojnásobnou držitelkou hudební ceny Esprit. Nakolik jsou pro vás tato ocenění důležitá? Cítíte i komerční dopad?
SM: "Ocenenie ma vždy poteší. Prináša mi povzbudenie do novej tvorby. Komerčný dopad je na chvíľu a minimálny, ako som spomínala, dnes sa hudba počúva inak a z iných zdrojov. Ale súťaže ako Esprit majú význam, pretože propagujú jazz ako celok, ukážu tvorcov a ich prácu a inšpirujú poslucháčov, ktorí možno zistia, že tento žáner je zaujímavý a ponúka nové zážitky."
* Z mnohých vašich alb je slyšet vliv klasické hudby ...
SM: "Klasická hudba je u mňa zakódovaná odmalička. Odkedy som ju začala vnímať ako majstrovstvo krásy. Ako umenie. Klasické cítenie môžete vycítiť na Albume Sisa a Sivý holub v podaní klaviristu Mikiho Škutu a akordeonistu Borisa Lenka. Klasické inšpirácie počuť aj na albume Majster a Margaréta."
* Co nevidět se objeví novinka vašeho Jazzinfection tria. Co od něj můžeme čekat? Na co se můžeme těšit?
SM: "Poslucháči sa môžu tešiť na radostný album, s pôsobivou súhrou interpretov s veľkou virtuozitou. Myslím, že sme sa stretli v jednote, akoby sme boli jedno. Hráme spolu už dva roky. Tentoraz sme skladali všetci traja - Robert Vizvári, Pavol Bereza a ja."
* Je logické, že jako milovnice příběhů a divadelnice komponujete také scénickou hudbu k představením, dokonce i pro filmové pohádky. Kolik takových realizací máte na kontě? A co považujete za svůj majstrštyk?
SM: "Filmy 7, divadelné predstavenia 20. Mám rada hudbu k predstaveniu Silent Rhapsody (divadlo Úsmev) a Zimná rozprávka (Nová scéna). Hudba k filmu Zima kúzelníkov sa dočkala aj koncertného prevedenia."
* Napsala jste vy sama nějakou prózu či divadelní kus?
SM: "Áno. Mala som osemnásť. Knihu som nazvala: Sisa a Sivý holub, jej odkaz vychádza z múdrosti: „Ak zmeníš staré programy, zmení sa ti svet.“ Pripla som k nej album skladieb, ktoré vznikli v čase mojej vážnej choroby. Neskôr vznikla jej divadelná adaptácia v réžii talianskeho režiséra Matea Destra."
* Jste hudební a divadelní profesionálka? Dá se takovou tvorbou uživit?
SM: "Ako vidíte aj počujete, tvorím a žijem." :-)
* A teď něco z legendárního Proustova dotazníku: Oblíbená ctnost?
SM: "Múdrosť."
* Oblíbená nectnost?
SM: "Posadnutosť čokoládou a sladkosťami."
* Jaká je vaše oblíbená činnost kromě tvorby a hraní?
SM: "Plávanie, potulky po lese, horách ..."
* Co pro vás znamená štěstí?
SM: "Zdravie. Keď je rodina šťastná. Inšpiratívne ponuky so slobodnou tvorbou."
* Co považujete za největší neštěstí?
SM: "Chorobu a neslobodu. Globálne hlúpnutie ľudstva."
* Oblíbená barva?
SM: "Modrá ako oko mora a čierna (v ktorej môžem nenápadne zmiznúť)."
* Kým byste byla, kdybyste nebyla sama sebou?
SM: "Smutná bytosť bez života."
* Kdo jsou vaši oblíbení hrdinové a hrdinky v reálném životě?
SM: "Mama. Je to veľká bojovníčka. Blízki ľudia okolo mňa. Ľudia, ktorí si idú za svojim vytúženým snom."
* A z fiktivního světa?
SM: "Batman, Knight Rider a jeho auto, Harry Potter."
* Jaký je váš současný stav mysli?
SM: "Dosť často chaos. Nepokojný."
* Jaké je vaše oblíbené motto?
SM: "Čo je dôležité, je očiam neviditeľné."
* Jakou jednu jedinou knihu byste chtěla mít na opuštěném ostrově? A proč?
SM: "Carlos Castaneda: Sila ticha. Ukľudňuje myseľ."
* A jaké hudební album? A proč?
SM: "Chick Corea s Bobby McFerrin - Beyond the Words. Čistá krása!"
* Děkuji vám za rozhovor!"