Bleskový rozhovor s Ester Wiesnerovou !!!

Bleskový rozhovor s Ester Wiesnerovou !!!
Ester Wiesnerová © Patrick Španko

  09.07.2018

Ester Wiesnerová prekvapila nedávno nielen bratislavské publikum, keď v rámci série jazzových koncertov v divadle Aréna vystúpila ako hosť s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica. Bolo to vlastne po prvý raz, čo za 14 rokov existencie tohto nášho popredného jazzového big bandu s ním vystupoval spevák (na koncerte spieval ešte aj Peter Lipa). Avšak nepočuli sme, v Esterinom podaní, žiadne štandardy, ale pôvodné slovenské autorské piesne. No a pri tejto príležitosti som Ester Wiesnerovú po koncerte požiadal o rozhovor.

* Ester, uvedomujš si historický fakt, keď do big bandovej tvorby na Slovensku, za posledných 50 rokov, vstúpila žena?
EW: "Je ho cítiť! Je vidieť, že títo chlapci nie sú veľmi zvyknutí mať nejakú dámu medzi sebou. Ale snažia sa a sú milí."

* Čo by si nám mohla povedať o skladbu Circle, v ktorej sa práve skĺbila tvoja autorská i interpretačná činnosť?
EW: "Táto skladba vznikla tento rok a skúšala sa v nej trochu iný prístup, čo sa týka harmónií. Príbeh je o tom, že človek mnohorazy nevie nájsť východisko, ako keby bol v bludnom kruhu. A existuje aj báseň Milana Rúfusa, ktorá sa volá Kruh a ktorá mi asociovala túto situáciu a potom som napísala túto skladbu, v ktorej sa všetko cyklí – melodicky, harmonicky a aj rytmicky."

* Povedzme si teraz niečo o skladbe Erika Rothensteina Tiesňava, s textom Zuzky Očenášovej.
EW: "Túto pesničku napísal Erik špeciálne pre mňa, keď sme ešte pred pár rokmi hrávali spolu v kvartete a to bol repertoár – klezmer a ľudové motívy a celé to bolo do jazzu. Ale v tejto big bandovej podobe mala Tiesňava svoju premiéru."

Ester Wiesnerová a CZ-SK BB Matúša Jakabčica © Patrick ŠpankoEster Wiesnerová a CZ-SK BB Matúša Jakabčica © Patrick Španko
Ester Wiesnerová © Patrick ŠpankoEster Wiesnerová © Patrick Španko

* No a tretia kompozícia Nechcem, nebudem je staršia vec, ale s big bandom mala tiež svoju premiéru a jej údernosť sa týmto prevedením ešte zvýšila!
EW: "Circle som už hrávala aj v Bostone s big bandom. No a slovenskú ľudovú Nechcem, nebudem som zaranžovala špeciálne pre tento Matúšov big band. Včera v Považskej Bystrici som ju počula po prvý raz. A bola som veľmi príjemne prekvapená s jej prevedením."

* Ako pesničku Nechcem – nebudem prijali samotní hudobníci?
EW: "Joj, strašne som sa bála! Ale potom som si povedala, však to nerobím po prvý raz. No sprvoti boli veľmi prekvapení – dievča, speváčka a ešte skladateľka a aranžérka. Ale potom sme sa už oťukali a bolo to dobré."

* Zostaneš pri tejto spolupráci alebo chceš túto svoju "novú" rovinu ďalej rozvíjať?
EW: " Ja by som to chcela veľmi rozvíjať! (smiech). Tento rok som sa venovala vyslovene kompozícii. A páči sa mi to a chcela by som v tom pokračovať, hoci je to veľmi náročné, aj finančne, vzhľadom na to, koľko je tam ľudí, aj sláčiky a aj celé organizačne či managersky. Ale v každom prípade by som chcela ešte niekoľkokrát takto niekedy vystúpiť!"

* Čo sa týka tvojich najbližších plánov – dopočul som sa, že odchádzaš do teplých krajín, konkrétne do Dubaja!
EW: " Áno je to tak, budem tam učiť a zároveň písať silaby pre spevácke oddelenie na novej škole, ktorá sa tam zakladá. Čiže budem učiť – spev aj písanie piesní, hudobnú teóriu, harmóniu, ..."

* Kedy odchádzaš a ako dlho tam budeš?
EW: " No, najprv ešte by som mala ísť učiť do Indie – ale to nie je ešte potvrdené, od polovice augusta do decembra tohto roku a potom hned do Dubaja do leta budúceho roku a potom naspäť do Bostone na školu."

* Ester, držím Ti palce v celom tomto procese a nech všetky znalosti a vedomosti, ktoré sa naučíš vo svete, potom zúžitkuješ pri otvorení novej hudobnej školy tu na Slovensku, pretože rok 2023 sa blíži. A vtedy by si mala spomínaná školu tu u nás otvárať!
EW: "Ďakujem veľmi pekne."

Ester a Erik © Patrick ŠpankoEster a Erik © Patrick Španko
Erik Rothenstein a Ester Wiesnerová © Patrick ŠpankoErik Rothenstein a Ester Wiesnerová © Patrick Španko