Dva krsty - dva albumy !!!

Dva krsty - dva albumy !!!
Topoľana © Patrick Španko

4.11.2023, 19:30hod., Nová Cvernovka, BA, SK   03.11.2023

Dva medzinárodné hudobné projekty, dva debutové albumy, dvaja umelci a dve uvedenia do života! Mária Reháková a Sam Knight sú hudobný pár, ktorý sa zoznámil v Londýne a obaja originálnym spôsobom kombinujú ich spoločnú lásku – jazz, s pestrými hudobnými vplyvmi - napríklad so slovenským folklórom a jeho krásnymi melódiami a rytmami či na druhej strane sambou, flamencom a afro-kubánskou hudbou! Príďte si vypočuť tieto dva inovatívne hudobné projekty a osláviť s nimi vydanie ich debutových albumov.

Mária Reháková © Patrick ŠpankoMária Reháková © Patrick Španko
Sam Knight © Patrick ŠpankoSam Knight © Patrick Španko

MÁRIA REHÁKOVÁ: TOPOĽANA

TOPOĽANA, londýnska kapela pod vedením flautistky, speváčky a skladateľky Márie Rehákovej, vás zavedie do sveta, kde sa jazz mieša s folklórom a inovácie tancujú spolu s tradíciou. Mária v tomto projekte spája improvizačnú esenciu jazzu s melódiami a rytmami slovenskej ľudovej hudby. Rovnomenný album s názvom “TOPOĽANA” nie je len spojením týchto dvoch hudobných žánrov, ale aj prepojením Máriiných vnútorných i vonkajších svetov, v ktorých dospievala – Bratislavy a Londýna. Okrem hudby je súčasťou albumu aj šesť obrazov znázorňujúcich jednotlivé skladby albumu, namaľovaných akad. mal. Pavlom Rehákom, Máriiným otcom. Tieto obrazy budú na krste vystavené a tak sa hudba a umenie spoja svoje sily a vytvoria pre poslucháčov výnimočný zážitok.

Mária Reháková – flauta a spev
Sam Knight – tenor saxofón
Gustavo Clayton Marucci – klarinet a basový klarinet
Eddie Lee – klavír
Peter Korman – kontrabas
Floyer Sydenham – bicie nástroje

SAM KNIGHT: KNIGHT LIFE

Debutový album britského saxofonistu a producenta Sama Knighta s názvom “Knight Life” je odrazom hlbokých introspektívnych momentov, ktoré Sam zažíval počas svojho pobytu na Slovensku v období pandémie. Tento album je poetickým skúmaním ľudskej existencie a preniká do tém ako smrteľnosť, stratené roky, kreativita, depresia a stres. V strede týchto intenzívnych tém však svieti vlákno optimismu, ktoré osvetľuje cestu k lepšej a istejšej budúcnosti. Samove skladby ovplyvnené sambou, flamencom a afro-kubánskou hudbou v prevedení jazzovej kapely obohacuje viac ako 300 vokálov s nádhernými harmóniami. Tieto vokály Sam skomponoval a nahral v jednoduchosti bytu na bratislavskom sídlisku, doslova pod perinou, ktorú použil ako zvukovú izoláciu. Na krste albumu poslucháči zažijú jedinečné spojenie Samovej živej kapely a tohto úžasného elektronického zboru.

Sam Knight – tenor saxofón a spev
Giuseppe Pucciarelli – gitara
Brandon Atwell – basgitara a kontrabas
Floyer Sydenham – bicie nástroje
Mária Reháková – elektronika, vokály, flauta