11. - 13.4.2024, Bremen, D 07.06.2024
Showcase koncerty na Jazzahead!, ktoré už tradične mapujú jazzové dianie aktivity v Európe, tvoria najväčší podiel z pomedzi všetkých koncertov! Celkovo počas troch dní je ich vždy až šesťnásť. Poslucháči sa teda mohli tešiť na dlhý zoznam najrozličnejších, moderných projektov z rôznych kútov Európy. Tento rok zaujímavo prevládalo medzi európskymi kapelami aj experimentovanie s elektronikou, aj projekty s ethno jazzovou inšpiráciou a aj moderný akustický jazz mal dosť veľké zastúpenie. Videli a počuli sme veľa nových zvárí, ale prišli aj ostrieľaní harcovníci v nových projektoch. Ja by som sa rád zastavil pri týchto:
Začnem týmto mladým nórskym triom Liv Andrea Hauge Trio (Liv Andrea Hauge - klavír, Georgia Wartel Collins - kontrabas a August Glännestrand - bicie nástroje), ktoré založila a vedie skladateľka a klaviristka, ktorý vyštudovala jazzový klavír na Nórskej hudobnej akadémii v Oslo - Liv Andrea Hauge. Trio sa zameriava na groove, jednoduché motívy a objavnú súhru. Krátke klavírne figúry v duchu minimal music vytvárajú to správne pradivo, ktoré je navyše aj silno melodické. Pre mňa bolo toto vystúpenie kyslíkovou bombou na tohtoročnom Jazzahead! 2024! Šmakovné, okuzlujúce, chill-outové až hypnotické!
Maďarské národné farby reprezentoval skladateľ a gitarista Bálint Gyémánt (Bálint Gyémánt - gitara, Dániel Ferenc Szabó - bicie nástroje a Vince Bartók - basgitara), ktorý je považovaný za jedného z najnápaditejších gitaristov a skladateľov súčasného jazzu. Na veľtrh prišiel predstaviť svoj triový album Vortex of Silence (Jazzhaus, 2024) s basgitarou a bicími, na ktorom pracoval dva roky, Bálint umožňuje poslucháčom „reinterpretovať harmóniu a disharmóniu sveta prostredníctvom hudby“. Bol to veľmi dynamické a energiou nabité vystúpenie - niet sa čo čudovať, po dlhoročnej spolupráci so spevačkou Veronkou Harcsa, kde je predsa len viacej sidaman a navyše v úplne inom repertoári. Podľa mňa pretom tá jeho energia na pódiu doslovy tryskala!
Zo Španielska prišlo vynikajúce Xavi Torres Trio (Xavi Torres- klavír, Reinier Elizarde - kontrabas a Andreu Pitarch - bicie nástroje), ktoré vedie skladateľ a klavirista, ktorý študoval klasický aj jazzový klavír na Conservatorium van Amsterdam. Aj odborný jazzový americký magazín Downbeat pochválil jeho „kryštalický dotyk na klavíri“ a „zábavnú interakciu“ so svojimi členmi kapely. V roku 2018 sa stal Xavi Torres len druhým španielskym finalistom Monkovej súťaže (teraz Hancockova súťaž) po bubeníkovi Jorge Rossym v roku 1992. Vystúpenie bolo napínavé až do konca, bolo pútavé a doslova krásne!
Poľské farby prišlo na veľtrh predstaviť čisto ženské kvarteto O.N.E. (Monia Muc - alt saxofón, Kateryna Ziabliuk - klavír, Kamila Drabek - kontrabas a Patrycja Wybrańczyk - bicie nástroje), ktoré vo svojej rozmanitej tvorbe spája lyriku, folklórne vplyvy a pesničkárstvo s divokou a nekompromisnou free-jazzovou energiou! Vyvracia mýty a porušuje zaužívané konvencie vo svojej divokej jazde! Verím, že toto kvarteto bude mať onedlho mnoho nasledovateliek!
Fínsku jazzovú scéne prišla reprezentovať formácia Kaisa's Machine (Kaisa Mäensivu - kontrabas, Max Zenger - alt saxofón, Mikko Antila - vibrafón, Rasmus Sorensen - klavír a Joe Peri - bicie nástroje). Jej leaderka, vo Fínsku narodená - v New Yorku žijúca, je kontrabasistka a skladateľka Kaisa Mäensivu, ktorej prvý newyorský album Taking Shape vyšiel v lete 2023 na značke Greenleaf Davea Douglasa. V kapele ma upútal svojím aj dravým výkon aj saxofonista Max Zenger, ktorý je už pevnou súčasťou fínskej jazzovej scény! Kaisa Mäensivu je podľa mňa kreatívny hlas budúcnosti!
Z Francúzska prišlo duo Leïla Martial & Valentin Ceccaldi (Leïla Martial - spev a Valentin Ceccaldi - cello), ktorých album Leïla Martial - Valentin Ceccaldi: Le Jardin Des Délices sme koncom roku 2023 recenzovali! Leïla Martial je jednoznačne „hlasom bezhraničnej kreativity“ a jednou z popredných svetových speváčok experimentálnej improvizácie. A v duu s cellistom Valentin Ceccaldim, ktorý takisto hýri energiou a skvelými nápadmi, je to opäť skvelá jazzda a veľká komorná poézia! Dôležitou súčasťou koncertného programu bol Boris Darley, ktorý sa staral o sound tohto dua! Ovácie preto boli namieste!
Spojené kráľovstvo prišlo odprezentovať škótske septeto Mama Terra (Marco Cafolla - klavír a vocoder, Konrad Wiszniewski - tenor saxofón, Rachel Lightbody - spev, Mikey Owers - trombón, Cameron Jay - krídlovka, Doug Hough - bicie nástroje a Brodie Javier - kontrabas), ktoré hrá kompozície glasgowského klaviristu, skladateľa a producenta Marca Cafollu. Jeho skladby z debutového albumu The Summoned (Acid Jazz, 2023) križujú život a náš vesmír - sú to moderné interpretácie spirituálneho jazzu s množstvom melódií a energickým zvukom. Veľmi zaujímavý a vzrušujúci koncept, ktorý prekypuje naliehavosťou a energiou! Nádhera!
Táto služobná cesta bola realizovaná s finančným príspevkom Literárneho fondu a Hudobného fondu!