11. - 13.4.2024, Bremen, D 17.05.2024
Druhou skupinou, ktorú odprezentujem z jazzového veľtrhu Jazzahead! 2024, v rámci showcaseových vystúpení, je skupina nemeckých formácií, ktoré obsadili všetky pódiá pod hlavičkou German Jazz Expo! Tu sa predstavili formácie výhradne z Nemecka. Do úvahy však treba zobrať fakt, že do Nemecka sa sťahuje pracovať a žiť veľa jazzových hudobníkov z celého sveta a tak pod hlavičkou Nemecka by sme mohli číťať príbehy s bulharskými, ukrajinskými či dokonca mangolskými koreňmi! Všetky tri festivalové pódiá nahráva Radio Bremen, ktoré potom posiela nahrávky všetkých formácií, ktoré sa prezentujú na showcase koncertoch, všetkým členom EBU (European Broadcasting Union), čiže aj Slovenskému rozhlasu. Z týchto nahrávok potom ja pripravím relácie Exkluzívne z jazzových pódií a tak vďaka Rádiu Devín budete aj vy prítomní na Jazzahead! 2024, pričom neopustíte pohodlie svojej obývacej izby!
Na 18. ročníku jazzového veľtrhu a festivalu Jazzahead! 2024 vystúpilo celkovo osem formácií pod hlavičkou domáceho Nemecka alebo ako formácie German Jazz Expo! Mne sa podarilo zhliadnuť celkovo sedem vystúpení, ktoré som zachytil aj svojim fotoobjektívom. Ako prvú som zhliadol moju obľúbenkyňu - skladateľku, aranžérku, bandleaderku a hráčku na klarinete a bas klarinete. Rebecca Trescher Tentet (Rebecca Trescher - klarinet a bas klarinet, Julian Hesse - trúbka a krídlovka, Joachim Lenhardt - tenor saxofón, bas klarinet a flauta, Markus Harm - alt a soprán saxofón a klarinet, Anton Mangold - harfa, alt saxofón a flauta, Juri Kannheiser - cello, Andreas Feith - klavír, Roland Neffe - vibrafón, Phil Donkin - kontrabas a Tobias Backhaus - bicie nástroje) za svoj predchádzajúci album s tentetom s názvom Paris Zyklus získala veľa pozitívnych ohlasov a momentálne prichádza na trh nový album v rovakom obsadení s názvom Character Pieces (oba albumy Enja Records). Skladby Rebeccy Trescherovej majú jasnú dramaturgiu, pretkanú vzájomne prepojenými príbehmi a je všeobecne považaná za vizionársku európskej jazzovej scény. Dokonca si ju všimol aj americký DownBeat, ktorý ju označil za jednu z vychádzajúcich hviezd časopisu Downbeat v hre na klarinete. Na tohtoročnom Jazzahead! všetky tieto označenia potvrdila a ukázala, že v nastavenom kurze nepoľavuje - práve naopak!
Phillip Dornbuschs Projektor (Phillip Dornbusch - tenor saxofón a klarinet, Kirke Karja - klavír, Johannes Mann - gitara, Roger Kintopf - kontrabas a Philip Adrian Dornbusch - bicie nástroje) nie je neznámou formáciou pre našich čitateľov - recenzovali sme ostatné dva albumy: Reflex (2020) a Re/Construct (2023). Phillip Dornbusch zhromaždil do svojej kapely päť vynikajúcich hudobníkov svojej generácie vrátane estónskej klaviristky Kirke Karja. Jeho projekt PROJEKTOR sa zaoberá sociálno-politickými otázkami kreatívnym a účinným spôsobom. Elektroakustický zvuk kapely pulzuje na rozhraní avantgardy a moderného jazzu, s množstvom improvizovaných pasáží.
Kvarteto Masaa (Rabih Lahoud - spev, Demian Kappenstein - bicie nástroje, Marcus Rust - trúbka a krídlovka a Reentko Dirks - gitara a dvoj-krká gitara) zastrešuje malé, ale významné vydavateľstvo Traumton Stefanie Markus, ktorá z rúk len tak dačo nevypustí. „Masaa“ znamená v arabčine večer. Štyria hudobníci z rovnomennej skupiny sú blízki priatelia so záľubou vo večeroch, ktorých rozhovory vytvárajú intenzitu a blízkosť. Srdcom skupiny je libanonský spevák, básnik a skladateľ Rabih Lahoud a skladateľ Rabih Lahoud. „Fascinuje ma,“ povedal, „že prostredníctvom intenzívneho dialógu môžeme vytvoriť akýsi domov ... a môžeme slobodne vyjadriť svoje vnútro.“ Po vystúpení tejto skupiny prišiel standing ovations - myslím si že jediný zo všetkých showcaseových koncertov! Ohromná energia sa tu snúbila s krásou, magičnom a ľudským teplom!
Sebastian Gramss' Meteors (Shannon Barnett - trombón, Jonas Engel - alt saxofón. Philip Zoubek - klavír a syntezátory, Christian Lorenzen - klávesové nástroje, Sebastian Gramss - kontrabas, Dominik Mahnig - bicie nástroje a Stephan Vester - sound a efekty) je sexteto, ktoré vzniklo ako "spi-off" v roku 2017 založenom veľkom súbore States of Play. Kontrabasista a skladateľ Sebastian Gramss je ústrednou postavou scény v Kölne a podpísal sa ako skladateľ pod dva vysoko oceňované albumy z roku 2023 Message to Outer Space a Urschall, ktoré sú podľa Gramssa „vyváženou zvukovou správou zo Zeme - zvukovo, hudobne rôznorodou a so znepokojujúcim poetickým posolstvom“.
Alexandra Ivanova sa narodila v Rakúsku ako dcéra bulharských rodičov. Pre mňa bolo vystúpenie jej tria (Alexandra Ivanova - klavír, Niklas Lukassen - kontrabas a Nathan Ott - bicie nástroje) jedno z najsilnejším na tohtoročnom Jazzahead! 2024. Vo svojich skladbách Alexandra vytvára rozhovory medzi jazzom, hudbou založenou na maqame a afro-kubánskou hudbou a zvláštnymi polyrytmami. V jej aranžmánoch sa odrážajú jej skúsenosti zo života na troch kontinentoch a z plynulej komunikácie v šiestich jazykoch. Alexandra Ivanova je nekonvenčná hudobníčka, ktorá vyzýva poslucháča, aby sa na svet pozrel z rôznych uhlov pohľadu: z Východu, Západu alebo niekde medzi nimi. Osobne predpovedám tejto umelkyni veľkú budúcnosť!
Za formáciou Ganna (Ganna Gryniva - spev, Uli Kempendorff - tenor saxofón, Povel Widestrand - klavír, Tom Berkmann - kontrabas a Matthias Ruppnig - bicie nástroje) stojí Ganna Gryniva - ukrajinská jazzová speváčka a skladateľka pôsobiaca v Berlíne. Vyrastala na Ukrajine a v Nemecku a svoje piesne spieva v angličtine alebo ukrajinčine. Jej debutový album Dykyi Lys vyšiel v roku 2020, druhý Home v roku 2023 a najnovší Kupala vyšiel na konci roku 2023. Ganna Gryniva hľadala, našla a nahrala starších spevákov a rozprávačov v Karpatoch. Ich piesne teraz vkladá do emóciami nabitých, jazzových aranžmánov. Jej organické prepojenie ukrajinského folklóru s jazzom a inými žánrami je presvedčivé a úprimné!
No a na záver som si nechal mongolskú skladateľku, aranžérku a klaviristku Shuteen Erdenebaatar, ktorá vystúpila so svojím kvartetom (Shuteen Erdenebaatar - klavír, Nils Kugelmann - kontrabas, Valentin Renner - bicie nástroje a Anton Mangold - alt a soprán saxofón a flauta). Táto 26-ročná umelkyňa prišla do Mníchova pred 6 rokmi, predtým študovala klasickú hudbu, a odvtedy získava mnohé ocenenia a vypredáva veľké sály so svojimi tromi prvotriednymi súbormi: jedinečným 20-členným komorným súborom, jej znamenitým duom Lightville a swingujúcim, veľmi citlivým mladým jazzovým kvartetom, ktoré sa predstavilo aj na Jazzahead! 2024. A jeho vystúpenie spôsobilo doslova senzáciu. Koncom minulého roky Shuteen vyšiel v prestížnom americkom vydavateľstve Motéma Music debutový album Rising Sun a zmluva zahŕňa ešte ďalšie dva albumy, ktoré predstavia obrovský rozsah jej umeleckej tvorby. Zaujímavosťou je, že Shuteen píše všetky party ostatným členom jej zoskupenia a jej vystúpenie bolo oduševnené a strhujúce - jednoducho fantastické! Bude zaručene vzrušujúce sledovať jej pokračujúcu kariéru!
Táto služobná cesta bola realizovaná s finančným príspevkom Literárneho fondu a Hudobného fondu!