PN: Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku 2023 !!!

PN: Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku 2023 !!!
Logo

7. - 11.8.2023, Piešťany, SK   02.06.2023

Najlepší jazzoví hudobníci zo strednej Európy sa stretnú v lete v Piešťanoch. V rámci Medzinárodnej jazzovej dielne Doda Šošoku sa podelia o svoje know how. Pre limitovaný počet účastníkov 5-dňového workshopu, ktorý sa koná od 7. do 11. augusta 2023, je prichystaný vychytaný program, o ktorý sa postarajú vychýrené mená, ktoré prinesú dokopy 72 hodín hrania, tvorby textov a ďalších jedinečných aktivít pre milovníkov jazzovej hudby. Mená, ako Martin Valihora, Nikolaj Nikitin, Milo Suchomel či Ľuboš Šrámek netreba nadšencom jazzu predstavovať. Celkovo 16 lektorov sa počas 5 dní bude venovať každej oblasti jazzovej hudby. Od spevu cez najrôznejšie dychové, strunové, bicie nástroje až po kompozíciu či tvorbu scénickej a filmovej hudby.

 

Perkusionista a bubeník Jozef "Dodo" Šošoka, najznámejší nestor a propagátor jazzu na Slovensku by tento rok oslávil 80. narodeniny. Získal množstvo svetových ocenení a stál na pódiu s TOP jazzmanmi. Na sklonku života sa usadil v Piešťanoch, kde popularizoval tento žáner a najmä vďaka jeho zásluhám v meste koncertovalo množstvo svetových umelcov. Slovenský hudobný fond mu udelil Cenu za celoživotné dielo, propagáciu jazzu doma i vo svete a za vernosť jazzu. Po jeho vzore sa organizátori rozhodli popularizovať sprístupniť jazz podujatím pre všetky vekové kategórie účastníkov, ktorí majú záujem sa zdokonaliť v interpretácii, kompozícii, či improvizačných technikách v jazzovej hudbe.

Keďže v našom školstve chýba komplexný pohľad na danú problematiku, organizátori by radi kontinuálne pracovali s mladými talentmi. Výhodou je, že nielenže učia na prestížnych školách, ale majú úspechy aj v aktívnom hraní. Dôkazom je nedávne víťazstvo Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámeka v Radio_Head Awards 2022 v kategórii Jazzová hudba, zahraničné úspechy Kristíny Mihaľovej a Jakuba Šedivého v duu Lash & Grey aj angažmány Martina Valihoru, Stana Palúcha v prestížnych svetových kluboch. Ďalšou ambíciou organizátorov je pozývať lektorov z iných žánrov. Takto prijala pozvanie Katarína Kubošiová alias Katarzia, ktorá bude viesť textársky workshop, či Adam Kvasnica s prednáškou o DJingu.

Prvé miesta sú už obsadené, prihlásiť sa môžete do konca júla!

Nikolaj Nikitin © Patrick ŠpankoNikolaj Nikitin © Patrick Španko
Jozef Dodo Šošoka © Patrick ŠpankoJozef Dodo Šošoka © Patrick Španko

Prvý ročník MJDDŠ v roku 2022 si rýchlo našiel svojich obľúbencov. Preto sa tohtoročný kurz rozrastá z 50 na 70 frekventantov – účastníkov kurzu. Pre nenáročných ponúka navyše ubytovanie zdarma na neďalekom internáte v Piešťanoch. Samotné podujatie prebehne na dvoch miestach – ZUŠ Piešťany (dielne a workshopy) a La Musica (koncerty). Ide o jedinečnú možnosť ako počas 5 dní nabrať intenzívny progres v tvorbe a hudobných zručnostiach. Navyše spoznáte špičku stredoeurópskeho jazzu a ľudí, ktorí milujú hudbu s americkými koreňmi. Príďte si na vlastnej koži zažiť, ako sa Piešťany premenia na New Orleans strednej Európy.

Zistite viac o podujatí a registrujte sa online na www.jazzovadielna.sk/2023

Zoznam lektorov Medzinárodnej jazzovej dielne Doda Šošoku 2023:
Tomáš Baroš - kontrabas, basgitara
Michal Bugala - gitara
Braňo Dugovič - klarinet, basklarinet
Kornél Fekete-Kovács - trúbka, kompozícia a využitie efektov pre dychové nástroje
Samuel Hošek - spev
Sisa Michalidesová - tvorba scénickej a filmovej hudby
Kristína Mihaľová - spev
Nikolaj Nikitin - saxofón
Stano Palúch - husle
Peter Preložník - klávesové nástroje a syntezátory
Milo Suchomel - saxofón
Jakub Šedivý - gitara
Marián Ševčík - bicie nástroje
Ľuboš Šrámek - klavír, kompozícia
Martin Valihora - bicie nástroje
Klaudius Kováč - klavír, kompozícia

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Samuel Hošek © Patrick ŠpankoSamuel Hošek © Patrick Španko
Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko
Sisa Michalidesová © Patrick ŠpankoSisa Michalidesová © Patrick Španko
Ľuboš Šrámek © Patrick ŠpankoĽuboš Šrámek © Patrick Španko