21. - 22.6.2024, klub Mozi, Šamorín, SK 05.07.2024
Už po 7. raz sa konal malý regionálny Samaria Jazz Festival! V Šamoríne pred siedmymi rokmi začínal ako malý regionálny festival, ktorý si kladie za úlohu zbližovať slovenskú a maďarskú jazzovú scénu i jednotlivých hudobníkov! Organizátori – Mozi Club a Jazz Club DS s dramaturgom Igorom Vidom, známeho z organizovania jazzových koncertov v Dunajskej Strede či festivalu Are you free? a klubom Mozi. Tohtoročný festival sa konal v termíne 21. a 22. júna 2024 v Mozi klube a pre dobré počasie na jeho záhrade ako open air festival. Overený koncept s dvomi kapelami počas každého večera pokračoval takisto aj tento rok. Klub bol plný jazzu chtivých poslucháčov, ktorí zdá sa, sú už v Šamoríne a okolí zvyknutí chodiť na jazzové koncerty. V klube či lepšie povedané na záhrade bola počas celého večera skvelá atmosféra.
1. festivalový večer - piatok 21. jún 2024:
Otvoriť 7. ročník festivalu pripadlo mladučnej maďarskej formácii Intergeese (Áron Horváth – cimbal, Ágoston Lőrinc Mohácsy – kontrabas a Zoltán Fekete – bicie nástroje). Toto trio založili traja mladí hudobníci vo februári 2023. Všetci členovia pochádzajú z rôznych hudobných prostredí a sú novými aktívnymi účastníkmi vznikajúcej hudobnej scény. Zloženie tria dáva mladým hudobníkom potrebnú slobodu, ale zároveň dôležitú úlohu hrať spolu. Ich hudobná inšpirácia je komplexná: zahŕňa postbopových a avantgardných jazzových velikánov, súčasných jazzových hudobníkov, popových a hip-hopových umelcov z konca dvadsiateho storočia, ako aj autentickú maďarskú ľudovú hudbu. Využívajúc to všetko sa snažia vytvoriť jedinečný, často cudzí zvuk, miešajú žánre a posúvajú hranice. Na svojich koncertoch hrajú vlastné kompozície a hľadajú nové hudobné cesty na pomedzí písanej a improvizovanej hudby. Trio je jedným z víťazov súťaže Jazz Showcase 2024, ktoré sa konalo v Budapešti. Sú to ozaj najmladšie tváre maďarského jazzu, bez svojho debtového albumu, ale za to s veľkou chuťou predfsadiuť sa na scéne. Netradičné zloženie sa podpísalo pod ich melodickú i dynamickú hudobu, ktorá je vzrušujúcim mixom maďarského foilklóru a jazzu. Bolo toi veľmi príjemné a vhodné otvorenie celého festivalu!
Maďarský trubkár a skladateľ Lőrinc Barabás je šamorínskemu publiku už známou tvárou, pretože tu v minulom roku už vystupoval. Je jedným z popredných aktérov a hybnou silou improvizačnej scény v Budapešti a to už takmer dve desaťročia. Jeho rôzne formácie a improvizačné klubové sety nás zavedú do oblasti jazzu, elektronickej a neoklasickej hudby. Vo vystúpení Lőrinc Barabás Quartet (Lőrinc Barabás – trúbka, Mátyás Premecz – klávesové nástroje, Péter Ajtai – kontrabas a Daniel Szabó – bicie nástroje) sme počuli príťažlivý groove a dlhé tóny leadra, umné striedanie farieb klávesových nástrojov, kompaktnú rytmiku a nad týmto všetkým kráľoval nádherný tón trúbky! Môj 1. vrchol festivalu!
2. festivalový večer - sobota 22. jún 2024:
Sobotňajší festivalový večer otvorila maďarská formácia Oláh Dezső Trio (Dezső Oláh – klavír, Norbert Sándor – klarinet a tarogato a Gergely Tar – cajon a perkusie), ktorá pristupuje k skúmaniu a prezentácii diel významného maďarského skladateľa a hudobného pedagóga Zoltána Kodálya súčasným hudobným pohľadom. Trio ponúka nové reflexie, pričom zachováva tradície a upozorňuje na nevyčerpateľne bohatú pokladnicu maďarskej hudby vrátane ľudovej hudby z pohľadu 21. storočia. Kľúčovú úlohu na tejto hudobnej ceste zohráva kolektívna improvizácia, ktorá prepája Kodályove diela s vlastnými skladbami tria a splieta ich do živej hudobnej tapisérie. Skladby založené na Kodályových témach sú poctou Kodályovmu dielu a hudobnému duchu. Veľmi náročná, ale skvelo realizovaná hudobná pocta! Môj 2.vrchol festivalu!
Na záver to najlepšie! Slovensko-rakúske Alan Bartuš Trio (Alan Bartuš – klavír, Stefan Pišta Bartuš – kontrabas a Klemens Marktl – bicie nástroje), ktoré sa zrodilo z vnútornej motivácie Alana Bartuša. Mladý klavirista, ktorý zbiera domáce i medzinárodné ocenenia, chce prezentovať a realizovať vlastné hudobné predstavy a vízie. V jeho skladbách sa spájajú skúsenosti z rôznych žánrov a štýlov. Klasická hudba, ľudová hudba, world music a jazz – to všetko ovplyvnilo Alanov hudobný svet. Skladby rozprávajú osobné príbehy, ktoré dávajú priestor improvizácii, takže členovia tria môžu slobodne formovať hudbu a vytvárať pestré hudobné textúry. Symbióza zvukov sprostredkúva posolstvo, ktoré ponúka otvorenému publiku skutočne vzrušujúci zážitok. Kto doteraz nechápal, ako sa Alan Bartuš dostal na jednu z najprestížnejších jazzových škôl sveta (Manhattan Scholl of Music v New Yorku), ako posledné dva-tri roky získal najvyššiem ocenenia ako na "bežiacom páse, ...) stačilo si vypočuť tento koncert! Koncert par Excellence! Môj 3. a absolútny vrchol festivalu!
Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a s finančným príspevkom Mesta Šamorín.