Spomenieme si na jedného z otcov slovenského jazzu ???

Spomenieme si na jedného z otcov slovenského jazzu ???
Ladislav Gerhardt © Patrick Španko

  21.08.2018

V týchto dňoch si pripomíname dve výročia jedného z otcov slovenského jazzu! Ladislav Gerhardt sa už počas štúdia na Konzervatóriu v Košiciach začal dôkladnejšie zaoberať moderným jazzom. V období štúdia na Vysokej škole múzických umení pracoval ako hudobný redaktor v Československom rozhlase v Bratislave. V roku 1962 vzniklo na jeho podnet Bratislavské jazzové kvarteto v obsadení: Gustáv Riška – kontrabas, Ladislav Gerhardt – klavír, Ján Halász, resp. Pavol Polanský – bicie nástroje, Jozef Novan – vibrafón; na gitare hral v rozšírenom obsadení Gábor Koval. Jazzové kvarteto pod vedením Ladislava Gerhardta uskutočnilo po prvýkrát na Slovensku nahrávky moderného jazzu v rozhlase. Boli to skladby: Ladislav Gerhardt - Večerná nálada, Ivan Horváth – Siluety a Nat Adderley - See Of Woe.

Ladislav Gerhardt zaujal aj platňovou trilógiou o ženení. Dobre sme sa oženili (Supraphon, 1970), Dobre sme sa oženili (Opus, 1978) a Už sa ženiť nebude (Opus, 1981). S menom Ladislav Gerhartd sa spája vznik soul jazzu na Slovensku. Jeho takmer celoživotným súputníkom v jazze bol gitarista Karol Ondreička. V roku 1991 získal ocenenie Jazzman roka za celoživotné dielo a propagáciu jazzu. Z pohľadu histórie slovenského jazzu a celkového kontextu hudobnej kultúry a umenia, možno osobnosť skladateľa, aranžéra a klaviristu Ladislava Gerhardta zaradiť medzi pionierov moderného jazzu na Slovensku.

Ladislav Gerhardt sa narodil v Košiciach 23. augusta 1937 a zomrel 21. augusta 1993 v Bratislave. Čiže si pripomíname okrúhle výročie jeho smrti – 25 rokov. Ladislav Gerhardt bol jeden z mála slovenských jazzmanov, ktorý sa dokázal ešte za bývalého režimu presadiť aj v zahraničí. On nielen jazz miloval, ale ho aj žil! Každodenne!