Erik Rothenstein včera oslávil 50. narodeniny !!!

Erik Rothenstein včera oslávil 50. narodeniny !!!
Erik Rothenstein © Patrick Španko

  11.12.2023

Tichý, nenápadný, skromný, ale zato veľmi pracovitý a svedomitý! A navyše s potmehúdskym úsmevom! Na Slovensku predstavuje ojedinelý zjav. Jeho hlavným nástrojom je najhlbšie posadený typ saxofónu. Dláždi si cestu jazzmana s prímesou folklóru, klasiky, latina a world music. Barytón saxofonista, skladateľ, aranžér a poedagóg Erik Rothenstein oslavuje svoje 50-te narodeniny.



Erik Rothenstein sa narodil sa 10. decembra 1973 v Bratislave. Jeho prvým nástrojom bol klarinet, ale už počas štúdia na strednej škole mu po vypočutí Dave Brubeck Quartetu učaroval saxofón a najmä saxofonista Paul Desmond. Začal inklinovať skôr k saxofónu než ku klarinetu a v roku 1992 nastúpil na konzervatórium v Bratislave a začal študovať hru na alt saxofóne. Súbežne s konzervatóriom tiež študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave na fakulte zahraničného obchodu. V roku 1995 bol jedným zo zakladajúcich členov Pressburger Klezmer Bandu, zoskupenia prezentujúceho folklórnu hudbu rôznych etník s prímesami moderných štýlov ako jazz, rock, latino a world music. Pre lepšie osvojenie si jazzového remesla sa rozhodol ísť v roku 1998 študovať do rakúskeho Grazu na hudobnú univerzitu – Kunst Universität. V Rakúsku začal hrávať na barytón saxofóne a ako sám tvrdí, priviedol ho k nemu americký saxofonista Gerry Mulligan, ktorého tón a výraz obdivoval. Zaumienil si, že primárne bude hrať na barytóne, v tunajších podmienkach nie veľmi preferovanom type saxofónu. Okrem nástroja sa v Grazi venoval aj komponovaniu a aranžovaniu. So svojím zoskupením Erik Rothenstein Band absolvoval mnohé vystúpenia v Rakúsku, Slovinsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, Poľsku, Maďarsku, Česku a na Slovensku.

Erik Rothenstein © Patrick ŠpankoErik Rothenstein © Patrick Španko
Erik Rothenstein © Patrick ŠpankoErik Rothenstein © Patrick Španko



V roku 2005 vydal debutový album Prater Menuet a taktiež album Erik Rothenstein and His Rainbow Project. Spolupracoval s celým radom slovenských hudobníkov ako napríklad Radovan Tariška, Ľuboš Šrámek, Juraj Bartoš, Milo Suchomel, Juraj Kalász, Marian Sevčík, Matúš Jakabčic, Ondrej Krajňák a s rakúskymi hudobníkmi ako Karl Ratzer, Wolfi Reiner, Harry Sokal a ďalší. Bol členom Big Bandu Gustava Broma, Melos-Ethos Ensemble, Hope Gospel Singers, Žilinského Štátneho komorného orchestra a taktiež big bandu Matúša Jakabčica. Spolupracuje aj s ďalšími kapelami ako Groove Brothers, The Unknown Artist Trio, s flamenco skupinou okolo gitaristu Flaca de Nerju. Na mnohých albumoch participoval ako saxofonista. S komorným projektom Lento Ad Astra sa venuje aj interpretácii klasickej hudby.

Vo svojej pôvodnej tvorbe sa snaží prelínať prvky moderného mainstreamu s tradičnými prvkami etnických európskych kultúr. V melodickej výstavbe je u neho zjavná inšpirácia v ľudových piesňach spolu s vplyvmi európskej vážnej hudby. Jeho doposiaľ posledným hudobným počinom vydaním v roku 2012 je CD s názvom Blázni z Chelmu, kde spája moderný jazz a klezmer hudbu. Momentálne sa venuje projektu Lento Ad Astra spolu s klaviristkou Zitou Slavíčkovou. Okrem aktívneho hrania, aranžovania a komponovania je aj pedagógom vychovávajúcim mladých dychárov. V roku 2011 vydal Progresívnu školu hry na saxofóne, prvú svojho druhu na Slovensku, zameranú na systematickú prípravu začínajúcim a stredne pokročilým hráčom v oblasti viacerých žánrov. Bol taktiež aktívnym autorom pre časopis Hudobný život a spolupracoval aj s 1.slovenským online jazz magazínom skjazz.sk.

Redakcia skjazz.sk Ti Erik želá všetko len to najlepšie!

Erik Rothenstein © Patrick ŠpankoErik Rothenstein © Patrick Španko
Erik Rothenstein © Patrick ŠpankoErik Rothenstein © Patrick Španko